Ferrari aloitti F1:n talvitestit räväkästi, kun Sebastian Vettel iski tauluun kirkkaasti päivän nopeimman ajan. Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff odottaa omiltaan tasaista parannusta Barcelonan testien edetessä.
LUE MYÖS: Valtteri Bottas avaa: mistä F1-talvitesteissä on todellisuudessa kyse – "En laittaisi kaikkia rahoja likoon"
Vettel ajoi päivän aikana hurjat 169 kierrosta ja teki Katalonian radalla pohja-ajaksi 1.18,161. Tästä on vielä sekunti matkaa vuoden takaisiin kärkiaikoihin, mutta ensimmäisen päivän tulokseksi veto oli varsin vakuuttava.
Tämän noteerasi myös saksalaiskuskin entinen pomo, Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner.
ꟷ Sehän oli fantastinen aika. Sebastian on selvästi talvehtinut erittäin hyvin, Horner vitsaili.
Mercedes lähtee maltilla Super Bowlin loppuhuipennukseen
Mercedeksellä ajat olivat vielä maanantaina vaatimattomia, kun sekä Valtteri Bottas että Lewis Hamilton jäivät Vettelin kärkituloksesta kahden sekunnin päähän. Myös teknisellä puolella Mersu näytti aloittaneen pelin muita maltillisemmilla aero-osilla.


