Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton latasi kovan arvion F1-voimasuhteista – jääkö pelkäksi poliittiseksi peliliikkeeksi?

xpbimages.com
Julkaistu 11.03.2022 19:37
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

F1:n seitsenkertaisen maailmanmestarin Lewis Hamiltonin mukaan Ferrari on tällä hetkellä muita edellä, kun uusi kausi on jo aivan oven takana.

Ferrari on keikkunut tuloslistan kärjessä niin Barcelonan kuin Bahrainin talvitesteissä. Perjantaina Carlos Sainz latasi virallisen testi-ikkunan aikana kärkiajan.

RAPORTTI: Ferrari liitää F1-testien kärjessä – Valtteri Bottaksen Alfa Romeolle positiivinen päivän lopetus

Vaikka testien tuloksista ei voi vetää täysin suoria johtopäätöksiä, lähti Mercedeksen Lewis Hamilton oikomaan polkua.

– Jos kausi alkaisi tänään, Ferrari olisi sijoilla 1 ja 2, Hamilton täräytti perjantaina Bahrainissa.

Ferrari on ollut viime vuosina selvästi Mercedestä ja Red Bullia perässä. Italialaistalli kuitenkin aloitti uuden autonsa kehitystyön selvästi muita F1-jättejä aiemmin.

Hamilton nosti esiin myös Red Bullin, jonka kuljettajista Max Verstappen kellotti perjantain ajopäivän toiseksi nopeimman ajan.

Se, että jääkö Hamiltonin arvio pelkäksi poliittiseksi peliliikkeeksi, on toinen juttu.

– On tyypillistä, että Mercedeksen leiri hehkuttaa muita. Sen jälkeen he tulevat ensimmäiseen kisaan ja pistävät muille jauhot suuhun, Ferrarin espanjalaiskuljettaja Sainz totesi, viitaten tallin saamiin kehuihin.

Hamiltonin mukaan Mercedes kamppailee tällä hetkellä ajettavuusongelmien kanssa.

– Joillakin ongelmia on ollut vähemmän kuin meillä. Mutta kuka tietää. Ehkä meillä on jo ensi viikolla parempi ymmärrys siitä, että mitä meidän pitää muuttaa, Hamilton pyöritteli.

Lisää aiheesta:

Ferrari-tähti Charles Leclerc jakoi murheellisen tiedon Red Bullista – "Valitettavasti"George Russell avaa, miksi F1-menestyjätalli Mercedes on vaikeuksissa – "Ei tarvitse katsoa kuin videoita"Red Bull -pomo otti kantaa F1-voimasuhteisiin – yksi taho nousee nyt ylitse muidenLewis Hamilton heitti Ferrarista villin spekulaation – italialaisten avauspäivässä syytä tyytyväisyyteenOsuiko Kimi Räikkösen talli Ferrarin kanssa naulan kantaan? Mercedes-pomo: selvä hyötyetu"Erittäin hyvin talvehtinut" Sebastian Vettel vakuutti kilpailijat: ”Ferrari tekee kaikkensa estääkseen meidät”
F1Lewis HamiltonMercedesFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan