Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Erikoinen käänne F1-neuvotteluissa: Australian kisa oltiin jo järjestämässä, mutta muutaman tiimin kanta muuttui

2020 Dan Istitene - Formula 1
Julkaistu 13.03.2020 12:40
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Australian F1-kisa näytti jo torstai-illan perusteella toteutuvan koronavirustartunnasta huolimatta, mutta Red Bullin tallipäällikön Christian Hornerin mukaan sitten tapahtui ratkaiseva käänne huonompaan.

LUE MYÖS: Uutta tietoa F1-kalenterin mylläyksestä: kisoja kesätaukoon ja syksyyn – kausi venyisi ennätyspitkään

F1-sarja ilmoitti lopulta viikonlopun perumisesta vain pari tuntia ennen perjantain ensimmäisten vapaiden harjoitusten alkua. Välissä oli liikkunut huhuja kisan ajamisesta ja perumisesta, ja lopullinen ratkaisu tuli, kun jäljellä olleet tiimit äänestivät jatkosta.

McLarenin lähdettyä kisapaikalta jo torstaina muut yhdeksän tiimiä päätyivät lopputuloksella 6-3 perumaan kisan. Ajamista kannattivat vain Red Bull, AlphaTauri ja Racing Point.

Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner oli päätöksen jälkeen sen tukena, mutta hänen mukaansa ilmapiiri neuvotteluissa oli vielä torstaina täysin erilainen.

– Paikallinen terveysviranomainen antoi luvan jatkaa tapahtumaa, samoin FIA. Eilen enemmistö oli ajamisen kannalla ja että tänään tehtäisiin lisää testiseulontaa, Horner taustoitti.

– Se muuttui tapaamisen jälkeen, kun tallit vaihtoivat asemiaan. Sen jälkeen promoottorilla ei ollut oikeasti muuta vaihtoehtoa kuin perua tapahtuma.

Isoista valmistajista Mercedes, Ferrari ja Renault olivat perumisen kannalla. Tilanne tarkoittaa sitä, että myöskään Bahrainin GP:tä ei todennäköisesti ensi viikolla ajeta. Koko kevään kisat ovat nyt vaakalaudalla.

– Nyt on tärkeintä saada henkilöstö kotiin turvallisesti. On vaikeaa nähdä, että tiimit menisivät Bahrainiin, Horner kommentoi.

Lisää aiheesta:

Mercedes ryhtyi uhkailemaan – F1-pomolta paljastus Australian GP:n dramaattisesta käänteestäF1 ja FIA harkitsivat jopa koko varikon sulkemista kilpailun läpiviemiseksi, lopullinen päätös ei miellyttänyt kaikkia – "Se on turhauttavaa"F1-talleilla yöllinen hätäkokous – tallipomo myöntää C Morelle: ”Me olisimme kisanneet”F1-kalenteriin tulossa radikaali muutos? Tallipomo laukoi suunnitelmat julki medialleAustralian F1-kisa peruttu dramaattisten vaiheiden jälkeen – kolme tiimiä oli valmiina lipeämään rintamastaAustralian GP:n kohtalo yhä epäselvä – Melbournesta tihkuu ristiriitaista tietoa F1-kauden avauskisasta
F1Red BullAustralian GPKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"