Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-talleilla yöllinen hätäkokous – tallipomo myöntää C Morelle: ”Me olisimme kisanneet”

2020 Getty Images
Julkaistu 13.03.2020 08:23
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Lopulta enemmistöäänten turvin peruttu Australian F1-kisan kohtalo herätti tallien keskuudessa ristiriitaisia mielipiteitä. Kolme tiimiä olisi koronaviruksen leviämisestä huolimatta kisannut Melbournessa.

F1-tallipomoista Haasin Günther Steiner kertoi aamulla radalle saapuessaan C Morelle, että tallipäälliköt olivat yöllä kokoontuneet keskustelemaan tilanteesta. Tässä kohtaa Steinerillakaan ei ollut mitään tietoa siitä, mihin lopputulokseen F1-sarja on yhteistyössä kisajärjestäjien ja Victorian osavaltion terveysviranomaisten kanssa päätymässä.

Lopulta tuli tieto kisan perumisesta McLarenin tiimissä todetun koronavirustartunnan takia. Tallit eivät kuitenkaan olleet yksimielisiä päätöksestä, vaan äänestyksessä peruminen hyväksyttiin äänin 6-3. Vastaan asettuivat Red Bull, AlphaTauri ja Racing Point.

Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko vahvisti C Morelle, että hänen tiiminsä kuului perumisen vastustajiin.

– Tämä on surullista, koska kaikki tulivat tänne kisataksemme, mutta valitettavasti tilanne on tämä ja tietysti terveys on pääasia, Marko aloitti.

– Me olimme niitä, jotka olisivat kisanneet, Marko myönsi.

AlphaTauri tunnusti tiedotteessaan päätöksen oikeaksi.

– Olemme kaikkien moottoriurheilufanien tavoin pettyneitä siihen, ettei Australian GP:tä ajeta. Kuitenkin koronavirustilanteen kärjistyminen pandemiaksi tarkoittaa, että päätös perua tapahtuma on oikea, tiimi kertoi tiedotteessaan.

Tehdastallit Mercedes, Ferrari ja Renault olivat jo alun perin perumisen kannalla. Ne saavat asiakastiimeistään taakseen Haasin, Alfa Romeon ja Williamsin.

Lisää aiheesta:

F1-pomolta hämmentävä ulostulo – kerskuu, miten ei saanut koronaa ”vaarapesäkkeestä”F1 ja FIA harkitsivat jopa koko varikon sulkemista kilpailun läpiviemiseksi, lopullinen päätös ei miellyttänyt kaikkia – "Se on turhauttavaa"Erikoinen käänne F1-neuvotteluissa: Australian kisa oltiin jo järjestämässä, mutta muutaman tiimin kanta muuttuiBernie Ecclestone jyrähti F1-pomoille: "Kukaan ei halunnut ottaa vastuuta"F1-kalenteriin tulossa radikaali muutos? Tallipomo laukoi suunnitelmat julki medialleAustralian F1-kisa peruttu dramaattisten vaiheiden jälkeen – kolme tiimiä oli valmiina lipeämään rintamasta
F1Red BullAlphaTauriAustralian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"