SM-liigan kaikkien aikojen tehokkain ulkomaalaishyökkääjä Eric Perrin palasi perjantaina JYPin paitaan SM-liigapelien merkeissä. Perrin oli heti esillä, kun JYP kohtasi HIFK:n. Perrinin paluuilta päättyi pettymykseen, kun IFK oli parempi jatkoajan jälkeen lukemin 4-3.
Perrin vastasi JYPin 3-1-maalista.
Kanadalaishyökkääjän paluuilta käynnistyi varsin tunnelmallisesti. Jyväskylässä 42-vuotias kanadalaishyökkääjä toivotettiin tervetulleeksi takaisin, yleisön taputtaessa seisaaltaan. Perrin myönsi, että vastaanotto oli hyvin tunteikas.
– Oli upeaa saada niin hieno vastaanotto. En ollut väärässä siinä, että kuulun tänne, Perrin sanoi.
Perrin pelasi ensimmäisen kerran Jyväskylässä jo kaudella 2002-03. Välissä hän kävi mutkan NHL:ssä ja KHL:ssä, minkä jälkeen hän palasi Suomeen vuonna 2010. Ensimmäisellä pidemmällä pätkällä JYPissä Perrin voitti muun muassa Suomen ja Euroopan mestaruudet.
Edelliset kolme kautta Perrin vietti TPS:n riveissä. Viime keväänä kokenut hyökkääjä mietti uransa jatkoa.
Halu pelata Liigan huipputasolla sai Perrinin ottamaan yhteyttä jyväskyläläisseuraan.
– Kun otin heihin yhteyttä, ajattelin, että kiinnostus on yksipuolista. He olivatkin kiinnostuneita ja sopimus syntyi nopeasti, Perrin kertoi ja jatkoi:
