Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ensituntumat Audin uudesta suosikkimaasturista – tylsän hyvä suoritus

Julkaistu 25.11.2016 10:34
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

mikkoau

Audi esitteli toisen sukupolven Q5:n valmistusmaassaan Meksikossa. Pääsimme tutustumaan uutuuteen Kalifornian niemimaalla.

Kyllä, se on täysin uusi auto. Sama virsi on kuultu aikaisemminkin Audin uutuuksien kohdalla. Ulkoiset muutokset edeltäjään ovat sen verran vaisut, että nopealla vilkaisulla etenkin takaviistosta autoa voisi luulla vain päivitetyksi versioksi. Tarkempi tutkailu kuitenkin paljastaa uudet yksityiskohdat ja keulan ilme erottaa auton selvemmin edeltäjästään. Sisätilat ovat kasvaneiden mittojen myötä aiempaa tilavammat ja muunneltavammat. Kuljettajan näkökulmasta ne ovat lähes identtiset reilu vuosi sitten esitellyn A4:n kanssa. Toimivaa, mutta ehkä hieman tylsää.

Myös voimalinjat ovat tuttuja matalammasta sisaresta. Suomen mallitarjonta rakentuu alkuun 2,0-litraisen dieselin kahdesta tehoversiosta (163 ja 190 hv), jotka ovat aina nelivetoisia ja automaattivaihteisia. Myöhemmin ensi keväänä lippulaivamalliksi tulee uudistunut 286-hevosvoimainen 3,0-litrainen V6-turbodiesel. Kansainvälisillä markkinoilla on tarjolla myös dieselin 150-hevosvoimainen, etuvetoinen ja manuaalivaihteinen versio, sekä 2,0-litrainen bensamoottori, mutta kumpikaan näistä ei ole tulossa ainakaan toistaiseksi Suomen markkinoille.

Niinikään kuljettajaa avustavat järjestelmät ovat jo muusta Audin mallistosta tuttuja. Aktiivisen vakionopeudensäätimen ja kaistavahdin myötä auto ottaa harppauksen kohti autonomisuutta, sillä sopivilla tieosuuksilla auto kykenee hoitamaan auton kuljettamisen itsenäisesti. Lakiteknisistä syistä kuljettajalta vaaditaan kuitenkin herätettä ohjauksen kautta riittävin väliajoin. Avustusta löytyy myös pysäköintiin tutkien ja kameroiden muodossa. Lisäksi autosta löytyy useita varoitusjärjestelmiä, joista uusin on risteystilanteissa poikittaisliikenteestä, kuten pyöräilijöistä ja jalankulkijoista varoittava järjestelmä.

Ensimmäiseksi ajoon valikoituu 2,0-litraisen dieselin tehokkaampi 190-hevosvoimainen versio. Kokonaisuus on hyvin audimainen, eikä se yllätä hyvässä tai pahassa. Voimalinja toimii hienostuneesti, mutta kuitenkin liikkeellelähdöissä kaksoiskytkinautomaatin toiminta voisi olla ripeämpää. Moottorin voimavarat riittävät hyvin liikuttamaan autoa, ja etenemisestä heikommassa maastossa huolehtii uusi quattro ultra -nelivetojärjestelmä. Kyseessä on järjestelmä, joka kytkee kardaanivedon mekaanisesti pois vastusvoimien pienentämiseksi. Ensikokemusten perusteella kytkeytymistä ei todellakaan huomaa, mutta odotamme innolla pääsyä Suomen lumille.

Kaikki ensikoeajossa olleet autot olivat varustettu ensi kertaa tarjolla olevalla aktiivisella ilmajousituksella. Valitettavasti ilmajousitus ei tässä tapauksessa tarjoa parasta hienostuneisuutta, vaan poikittaissaumat ja tien pienet epätasaisuudet tuntuvat jopa yllättävän selvästi matkustamoon. Lisäksi isommissa heitoissa kori tekee ylimääräisiä liikkeitä ja ajoittain perä tuntuu keinahtelevan keulaa enemmän. Sport-asetuksella tämä taipumus loppuu, mutta samalla mukavuus heikkenee entisestään. Maastoajoa ajatellen ilmajousitus parantaa monipuolisuutta ja Q5:n jousitusta pystyy nostamaan parhaimmillaan 45 millimetriä vakiota korkeammaksi.

Kokoinaiisun pieneen hienosäätöön liittyvät ”ongelmat” kertovat omaa kieltä autosta. Kyseessä on äärimmäisen laadukas ja hienostunut keskikokoluokan katumaasturi. Eikä juuri huonompaan suoritukseen ole varaakaan, sillä edeltäjä on globaalisti kokoluokkansa suosituin malli, ja sama paikka on luonnollisesti myös uutuuden tähtäimessä. Suomeen uusi Q5 saadaan alkuvuodesta 2017. Auton hintoja Suomen osalta ei ole vielä julkaistu.

Kuvat: Mikko Autio

Lisää aiheesta:

Ensituntuma: Uusi Kia Ceed viehättää helppoudellaanEnsituntuma: Uusi Volkswagen Touareg – ylivoimainen lippulaivaEnsituntumat uudesta Porsche Cayennesta – kokonaisuus vetää sanattomaksiEnsituntuma: Uusi Volvo XC60 – kuumaa kamaaKoeajossa täysin uusi BMW 5-sarja – pikku-Seiskan elkeinEnsituntuma: Uusi BMW 5-sarja – vastinetta korkeilla odotuksille
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • Eilen14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • Eilen08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • ke19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa