Jääkiekkomaalivahti Justus Annunen, 23, pelaa Pohjois-Amerikan kaukaloissa nyt kolmatta täyttä kauttaan. Tuoreet nollapelit Colorado Avalanchen paidassa ovat nostaneet hänen osakkeitaan NHL:ssä.
Annunen teki Suomen aikaa tiistain vastaisena yönä Avalanchen ja sen edeltäjän Quebec Nordiquesin seurahistoriaa yltämällä toiseen perättäiseen nollapeliin tulokasvahtina.
– Hän on ollut mahtava, tähtipakki Cale Makar kehui Annusta.
Nousi SM-liigaan Kärpissä
Ennen kuluvaa kautta Annunen oli pelannut pääasiassa AHL:n Colorado Eaglesissa. NHL-otteluita oli vyöllä neljä. Tämän sesongin lukema on kuusi pelattua ottelua, mutta saldo tulee varmasti kasvamaan ykkösvahti Aleksandar Georgievin takana.
Kempeleeltä lähtöisin oleva Annunen pelasi juniori-ikäisenä Kiekko-Laserissa ja Kärpissä. Pikkuleijonissa hän ylsi maailmanmestariksi vuonna 2018.


