Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Englannin "konna": Älkää minulle puhuko, puhukaa sankareille

Julkaistu 17.06.2016 08:17
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

Joe Hart ei päästänyt itseään helpolla, vaikka Englanti otti EM-kisoissa upean voiton Walesista.

Walesin supertähti Gareth Bale pommitti lähes 30 metristä vapaapotkun Hartin käsien kautta maaliin pelin ensimmäisellä jaksolla. Maalivahtilegendat Olivier Kahn ja Peter Schmeichel olivat sitä mieltä, että Hartin olisi pitänyt torjua veto, mutta molemmat syyttivät Hartia lähinnä muurin väärästä sijoittelusta. Hart oli Instagramissa itsekin kriittinen.

– Minun olisi todellakin pitänyt torjua se maali, mutta jos tämä on seuraus, olkoon niin. Mahtava tunne, ylpeys, intohimo ja usko näiltä kavereilta. Teimme tämän yhdessä, Hart kirjoitti kuvaan, jossa Englannin pelaajat ja fanit juhlivat.


Englanti aloitti toisen jakson 0-1-tappioasemassa, mutta vaihtomiehet räjäyttivät futiskansan liekkeihin. Jamie Vardy oli kentällä vain kymmenisen minuuttia, kun hän niittasi pelin tasoihin. Ottelussa pelattiin jo lisäaikaa, kun Vardy ja Dele Alli taituroivat pallon Daniel Sturridgelle. Vardyn kanssa samaan aikaan kentälle tullut Sturridge pamautti 2-1-voittomaalin.

Pelin jälkeen Hartilla oli medialle yksinkertainen viesti.

– Miksi te minulle haluatte puhua? Minä olen konna. Puhukaa sankareille, Hart sanoi Sunday Mirrorin toimittajan Simon Mullockin mukaan.

Englanti johtaa lohkoaan neljällä pisteellä. Joukkue kohtaa alkulohkon päätösottelussa kolmessa pisteessä olevan Slovakian. Walesilla on niin ikään kolme pistettä ja lohkon jumbona on yhden pisteen Venäjä.

Lisää aiheesta:

Jopa britit hämillään Englannin kyseenalaisesta pilkusta – Hollannin tähti paljasti tuomarin oudon tempunHarry Kanelta upea ele – Englannin sankari jakoi voittomaalista huiman paljastuksenHämmentävä paljastus osui kameraan: Englannin EM-pelaaja "ei halunnut laukoa rangaistuspotkua"Musertava näky: Hollannin päävalmentaja nolasi EM-pelaajansa karulla tempulla – "Käy sääliksi"Liverpoolin 20-vuotias puolustaja voittomaalin nerokkaasta oivalluksesta: "Se oli puhdas vaisto"Harry Kanella oli tilaisuus sinetöidä Englannin finaalipaikka – ”En voisi pyytää häneltä enempää”
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 16:47
    Jalkapallo

    Huuhkajille karmea takaisku Hollanti-otteluun

  • 09:34
    MM-karsinnat

    Suomen maalitykki on häkeltynyt Huuhkajat-nuorukaisista – "Olen tosi vaikuttunut"

  • 07:20
    MM-karsinnat

    Kommentti: Huuhkajien nuorennusleikkaus tuottaa tulosta

  • Eilen22:46
    MM-karsinnat

    Huuhkajien sankari häkeltyi tempustaan – "Kaikkien poikien unelma"

  • Eilen22:26
    MM-karsinnat

    Huuhkajat teki merkittävän tasonnoston – maalitykki jakoi tunnustusta omilleen: "Hyvä näytös"