Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Englannin keskuspankki esti Maduron hallintoa nostamasta 1,2 miljardin dollarin arvosta kultaa – USA yrittää suunnata varallisuuden parlamentin puhemiehelle

13:37Valtataistelu Venezuelassa - miten kansan käy?Video: Valtataistelu Venezuelassa – kuinka käy kansan?
Julkaistu 28.01.2019 05:27

MTV UUTISET–STT

Englannin keskuspankki on estänyt Venezuelan Nicolas Maduron hallinnon virkamiehiä nostamasta 1,2 miljardin dollarin arvosta kultaa, kertoo mediayhtiö Bloomberg asiasta perillä oleviin lähteisiinsä viitaten.

Englannin keskuspankki esti noston Yhdysvaltojen avunpyynnön jälkeen. Muun muassa Yhdysvaltojen ulkoministeri Mike Pompeo ja kansallisen turvallisuuden neuvoantaja John Bolton olivat pyytäneet Britanniaa auttamaan siinä, ettei Maduro pääse käsiksi Venezuelan varallisuuteen.

Lue myös: Presidentti Maduro haukkui euromaita hävyttömiksi ja syytti Yhdysvaltoja vallankaappaushaluista – "Kukaan ei voi antaa meille uhkavaatimuksia"

Yhdysvaltojen viranomaiset yrittävät suunnata Venezuelan ulkomaisen varallisuuden Venezuelan parlamentin puhemiehelle Juan Guaidolle auttaakseen tätä ottamaan vallan maassa. Venezuelan keskuspankilla on yhteensä noin kahdeksan miljardin dollarin arvosta ulkomaista varallisuutta.

Bloombergin mukaan varallisuuden sijainti on suurelta osin epäselvä. Turkki on kuitenkin paljastunut hiljattain olevan venezuelalaisen kullan päämäärä.

Turkki tukee Kiinan ja Venäjän rinnalla edelleen Maduroa.

Englannin keskuspankki kieltäytyi kommentoimasta Bloombergille sitä, miten se on käsitellyt Venezuelan varallisuutta.

Länsimaat vaativat Venezuelaan uusia vaaleja

Britannia ilmoitti keskiviikkona seuraavansa Yhdysvaltojen ja monien muiden maiden esimerkkiä ja tunnusti Venezuelan parlamentin puhemiehen Juan Guaidon Venezuelan presidentiksi.

Myös muun muassa Espanja, Ranska ja Saksa ovat antaneet tukensa presidentiksi julistautuneelle Guaidolle. Tuoreimpana tukensa Guaidolle ilmoitti Australia. Euroopan unioni on uhannut myös tunnustaa Guaidon presidentiksi, ellei uusia presidentinvaaleja järjestetä kahdeksassa päivässä.

Lue myös: Espanja, Ranska ja Saksa tunnustavat Venezuelan oppositiojohtajan presidentiksi, jos maa ei ilmoita pikaisesti vaaleista

Sunnuntaina Maduro torjui odotetusti vaatimukset uusista vaaleista maassa. CNN Turk -uutiskanavalle antamassaan haastattelussa presidentti haukkui vaaleja vaatineita eurooppalaismaita häpeämättömiksi ja sanoi Yhdysvaltojen juonivan vallankaappausta.

– Kaikki tapahtuva on kytköksissä Yhdysvaltoihin. He hyökkäävät kimppuumme, koska pitävät Venezuelaa omana takapihanaan, Maduro sanoi.

Viime viikon aikana kolmisenkymmentä ihmistä kuoli ja noin 350 pidätettiin turvallisuusjoukkojen ja mielenosoittajien yhteenotoissa. 

Lisää aiheesta:

Venäjä ja Yhdysvallat syyttelevät toisiaan Venezuelan jännittyneestä tilanteesta – USA: Sotilastoimet mahdollisiaSuomi liittyi EU-maiden rintamaan: Tukee oppositiojohtaja Juan Guaidóa Venezuelan presidentiksiUSA:lta pakotteita Venezuelan valtiolliselle öljy-yhtiölle – presidentti Maduro uhkaa oikeustoimillaPresidentti Maduro haukkui euromaita hävyttömiksi ja syytti Yhdysvaltoja vallankaappaushaluista – "Kukaan ei voi antaa meille uhkavaatimuksia"USA:ta vallankaappauksen juonimisesta syyttänyt Venäjä yritti estää YK:n kriisikokouksen – ulkoministeri Pompeo jyrähti: "Joko olette vapauden voimien puolella tai sitten kannatatte kaaosta"Paine Venezuelan Maduroa kohtaan kasvaa, puhemies ei halua neuvotella
VenezuelaPolitiikkaYhdysvallatEurooppaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venezuela
  • Eilen06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa

  • ti16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta

  • ti14:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Huumeet vain tekosyy Trumpin Venezuela-hyökkäyksille – tutkija: Todellinen syy öljy

  • ma05:56
    Yhdysvallat

    Jännitteet kiristyvät: USA:n sotalaiva saapui lähelle Venezuelaa – syyttää myös lavastetusta hyökkäyksestä

  • 19.10.16:19
    Donald Trump

    Trumpilla uusi maalitaulu – Gustavo Petro sai kuulla kunniansa