Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paine Venezuelan Maduroa kohtaan kasvaa, puhemies ei halua neuvotella

Venezuelan istuva presidentti Nicolas Maduro.
Venezuelan istuva presidentti Nicolas Maduro.
Julkaistu 25.01.2019 22:36

MTV UUTISET - STT

Paine Venezuelan presidenttiä Nicolas Maduroa kohtaan kasvoi jälleen perjantaina, kun EU:n diplomaattilähteet kertoivat unionin valmistelevan tiukkaa vaatimusta uusista vaaleista. Osa jäsenmaista olisi jo valmis tunnustamaan parlamentin puhemiehen Juan Guaidon heti presidentiksi, jos Maduro ei suostu vaaleihin.

Aikaisemmin tällä viikolla presidentiksi julistautunut Guaido palasi hänkin julkisuuteen ja kehotti kannattajiaan lähtemään ensi viikolla sankoin joukoin kaduille mielenosoituksiin. Samalla Guaido viittasi kintaalla Maduron ehdotukselle tapaamisesta. Puhemiehen mukaan presidentti haluaa "valheellista vuoropuhelua", koska kansa alistaminen ei enää toimi.

–  Kansa pysyy kaduilla siihen saakka, kunnes vallan anastaminen päättyy ja saavutamme vapaat vaalit ja väliaikaishallituksen, Guaido sanoi.

"Oikea henkilö viemään Venezuelaa eteenpäin"

EU-maista Guaidon tunnustamista kannattavat ainakin Saksa, Britannia, Tanska ja Espanja. Jo aikaisemmin Yhdysvallat, Brasilia, Argentiina ja Kolumbia ovat ryhmittäytyneet puhemiehen taakse.

Britannian ulkoministerin Jeremy Huntin mukaan Britannia pitää Guaidoa "oikeana henkilönä viemään Venezuelaa eteenpäin". EU:n ulkosuhteista vastaava Federica Mogherini taas on korostanut, ettei Venezuelan kansan tahtoa voi ohittaa. Myös Mogherini vaati vapaita vaaleja, mutta ei ottanut kantaa niiden aikatauluun eikä suoraan vaatinut Maduron syrjäyttämistä.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov puolestaan haukkui perjantaina totutusti Yhdysvaltojen politiikkaa Venezuelassa tuhoisaksi.

YK:n arvion mukaan lähes 2,3 miljoonaa ihmistä on paennut Venezuelasta vuoden 2015 jälkeen. Maan talous on täysin kuralla ja inflaatioprosentiksi tänä vuonna ennustetaan kymmentä miljoonaa.

Lisää aiheesta:

USA:n varapresidentti lupaa Juan Guaidolle: Olemme kanssanne sataprosenttisesti – EU penää rauhanomaista ratkaisuaVenezuelan tulehtunutta tilannetta puidaan useiden maiden ja EU:n kesken – Maduro: Humanitaarista apua ei tarvitaSuomi liittyi EU-maiden rintamaan: Tukee oppositiojohtaja Juan Guaidóa Venezuelan presidentiksiPresidentti Maduro haukkui euromaita hävyttömiksi ja syytti Yhdysvaltoja vallankaappaushaluista – "Kukaan ei voi antaa meille uhkavaatimuksia"USA:ta vallankaappauksen juonimisesta syyttänyt Venäjä yritti estää YK:n kriisikokouksen – ulkoministeri Pompeo jyrähti: "Joko olette vapauden voimien puolella tai sitten kannatatte kaaosta"Espanja, Ranska ja Saksa tunnustavat Venezuelan oppositiojohtajan presidentiksi, jos maa ei ilmoita pikaisesti vaaleista
VenezuelaEUVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venezuela
  • 06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa

  • ti16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta

  • ti14:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Huumeet vain tekosyy Trumpin Venezuela-hyökkäyksille – tutkija: Todellinen syy öljy

  • ma05:56
    Yhdysvallat

    Jännitteet kiristyvät: USA:n sotalaiva saapui lähelle Venezuelaa – syyttää myös lavastetusta hyökkäyksestä

  • 19.10.16:19
    Donald Trump

    Trumpilla uusi maalitaulu – Gustavo Petro sai kuulla kunniansa