Emil Ruusuvuori kertoo tuoreessa haastattelussa mielenterveysongelmistaan, jotka veivät tennispelaajan välillä todella syviin vesiin. Paluuta tehdään päivä kerrallaan.
Ruusuvuori kertoo ensimmäisten oireiden tulleen noin neljä ja puoli vuotta sitten Miamin ATP-turnauksessa. Hän heräsi yöllä tunteeseen, ettei saanut henkeä. Myöhemmin selvisi, että kyse oli paniikkihäiriöstä.
– En ajatellut asiaa sen enempää, koska seuraava matsi oli tulossa ja kuvittelin sen liittyvän normaaliin ottelujännitykseen, Ruusuvuori kertoo Tennis Insider Club -podcastissa.
Kentälle mennessä Ruusuvuori tunsi, ettei kaikki ollut kunnossa, muttei osannut sen tarkemmin sanoa, mikä oli vikana.
– Sain sanottua valmentajalleni, etten pysty olemaan täällä. Tuollainen ympäristö on vaikea paikka kertoa ahdistuksesta, koska se voi olla heikkouden näyttämistä vastustajalle.
Ruusuvuori voitti ottelun, eikä asiaa käsitelty sen enempää. Jälkeenpäin ajateltuna Ruusuvuori myöntää, että se oli virhe.
– Tuollaiset oireet eivät tule sattumalta, mutta toki se on helppoa nyt sanoa.
Vastaavia tilanteita tuli Ruusuvuoren mukaan pari kertaa vuodessa, mutta asiaan ei edelleenkään paneuduttu.
”Halusin juosta pois kentältä”
Viime vuonna Pariisin ATP-turnauksessa tapahtui muutos pahempaan ja oireet alkoivat vaikuttaa myös miehen kentän ulkopuoliseen elämään.

