Eläinlääkäriasemat suosittelevat pitäytymään Hau-Hau Champion -merkin puruluista toistaiseksi.
Eläinlääkäriasemat ympäri Suomen varoittelevat Hau-Hau-puruluista, joihin liittyy epäily tuotevirheestä.
Lue myös: Hau-Hau-koiranherkuissa epäily tuotevirheestä
– Valitettavasti ikävämpi julkaisu ja kehotus asiakkaillemme lopettaa välittömästi Hau-Hau Champion -merkin puruluiden antaminen koirillenne, Vantaalla toimiva Eläinlääkäriasema Valjakko kirjoittaa.
Valjakon mukaan ympäri Suomea on kahden viikon sisällä esiintynyt useita tapauksia, joissa eläinlääkäriasemille on tuotu akuutisti sairastuneita koiria. Oireita ovat olleet muun muassa: voimakkaat paniikkikohtaukset, vetäytyminen, hapuilevat liikkeet, huonontunut ruokahalu ja epileptiset kohtaukset.
– Mikäli koirallasi on tämäntyyppistä akuuttia oireilua ja se saa kyseisen merkin puruluita, ole yhteydessä eläinlääkäriin sekä myös maahantuojaan. Puruluiden eränumero on tärkeä ilmoittaa reklamaatiossa, Valjakko ohjeistaa.
