Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Eivät ole velkaa kenellekään" – Niklas Hagman ymmärtää myös Leijonista kieltäytymisen taustat

Niklas Hagman ja Antti Miettinen MM-kisoissa 2009.
Niklas Hagman ja Antti Miettinen MM-kisoissa 2009.
Julkaistu 18.04.2018 06:30

Antti Rämänen / Julius Sorjonen

Lähes 70 arvokisaottelua Suomen jääkiekkomaajoukkueen riveissä pelannut Niklas Hagman kokee keskustelun NHL-pelaajien velvollisuudesta osallistua MM-kisoihin lähteneen jo hiukan käsistä.

Videolla juttua Leijonien MM-leirille liittyneestä Kasper Björkqvististä (13.4.).

MAINOS

MM-kisat alusta loppuun vain C Morella

Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.

Hagman edusti Suomea kuusissa MM-kisoissa ja kolmissa olympialaisissa. Kisakutsuun oli aina helppo vastata kyllä.

– Itse voi puhua tietysti vain omasta kokemusta ja siitä ajasta, kun olen ollut itse pelaamassa. Onko se jotenkin muuttunut, niin sitä en tiedä, mutta kyllä se ainakin itselleni oli varsinkin nuorempana kunnia-asia ja lähdin innoissani pelaamaan, Hagman kertoo.

 

LUE MYÖS:
Jere Lehtinen kiistää väitteen Lauri Marjamäestä – "Jos tuohon lähdetään, täytyisi oikeasti olla faktaa"

Lähtöä helpotti yleensä se, että kausi oli jäänyt omalta kohdalta kesken ja paukkuja riitti maajoukkueelle.

– Minullakin kaudet päättyivät monesti siihen, ettei päästy edes playoffseihin, niin kyllä sinne paljon nälkää jäi. Tuskin kukaan jää sen takia pois, että olisi kiire kotiin tai jonnekin lomamatkalle. Kyllä niissä yleensä on jotain painavampaa, hän sanoo.

Leijonien ympärillä on käyty jo toista kevättä peräkkäin paljon keskustelua siitä, ettei suurimpia NHL:stä vapautuneita tähtipelaajia ole saatu houkuteltua mukaan MM-kisoihin toivotulla prosentilla. Hagmanin mukaan Suomelle toimiva resepti on monesti löytynyt siitä, että kisoihin ovat lähteneet vain sinne oikeasti haluavat pelaajat.

– Sellaisilla pelaajilla Suomi on minusta ihan hyvin menestynytkin. Vähän minun mielestäni käsistä lähtenyt tämä keskustelu.

– Koen kyllä sen niinkin, että jokainen pelaaja saa itse päättää, lähteekö vai ei. Eivät he ole mitään velkaa kenellekään. Minä kuitenkin koin aina, että lähdin mielelläni pelaamaan, koska oli mahdollisuus voittaa maailmanmestaruus, Hagman toteaa.

Perheen odotukset, takana oleva raskas kausi tai mahdollisesti tarjolla oleva pieni rooli saattavat painaa vaakakupissa ratkaisevan paljon, kun pelaaja pohtii, jatkaako kauttaan vielä useiden viikkojen ajan.

– Jos peli ei maistu ja pata on jumissa, niin turhaa sitä on väkisinkään sitten lähteä, Hagman lisää.

LUE MYÖS: Kummola murahtaa MM-kieltäytymisistä – suora kommentti Puljujärven tilanteesta

Myös NHL-seurojen ja pelaaja-agenttien mielipide vaikuttaa päätökseen. Hagman ei tosin itse ole koskaan törmännyt tilanteeseen, jossa seura olisi torpannut MM-kisoihin lähdön yksipuolisesti.

– Ei ainakaan minulle ole ikinä sanottu enkä ole kuullut, että jollekin olisi sanottu, ettei saisi lähteä. Voi se olla, että jonkun pelaajien kohdalla he voivat olla sitä mieltä. He kuitenkin ajattelevat omaa menestymistään.

– Esimerkiksi Patrik Laineen tyyppisen pelaajan kohdalla voi olla, että he haluavat hänen pääsevän hyvin treenaamaan kesällä eikä menevän MM-kisoihin, ettei loukkaantuisi siellä. He yleensä tietävät myös aika hyvin, että miten se kausi on mennyt, jos siellä on ollut jotain pieniä loukkaantumisia tai muuta.

Lisää aiheesta:

Leijonien puolustaja nousi sensaatioksi, jota revitään NHL:ään joka puolelta – teki neljä vuotta sitten koko uran mullistaneen radikaalin ratkaisun: "En olisi tässä"Jukka Jalonen ei usko MM-kieltäytymisiä selittävään teoriaan – käytti esimerkkinä Olli Jokista: "Pelasi kymmenet arvokisat ja huilasi neljä kuukautta kisojen jälkeen"Jukka Jalosella teoria MM-kisoista ja huippuvireisistä NHL-suomalaistähdistä – "Päinvastoin, siitä on ollut hyötyä"Lauri Marjamäki ja Leijonat ison palapelin keskellä: "On ollut vähän paskaa tsägää mukana"Jere Lehtinen kiistää väitteen Lauri Marjamäestä – "Jos tuohon lähdetään, täytyisi oikeasti olla faktaa"Olli Jokiselta vetoomus Suomen nuorille pelaajille: "Itselläni särähtää korvaan, että pitää levätä"
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • Eilen21:57
    Urheilu

    Teemu Pulkkinen nopeasti sivuun uudessa seurassaan

  • Eilen20:09
    NHL

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • Eilen17:45
    Liiga

    Ville Nieminen pauhasi toisen Liiga-seuran pukukopissa – yksityiskohta pistää silmään

  • Eilen16:40
    Liiga

    Tuttu pelimies palaa HIFK:hon