Eiley teki jouluna DNA-testin, joka johti mullistavaan kohtaamiseen: "Hän näyttää minulta vielä enemmän oikeassa elämässä"
Pikkulapsina adoptoidut siskokset tapasivat toisensa ensi kerran 4. heinäkuuta 2022. CNN haastatteli naisia tapahtuneesta.
Yhdysvaltain Minnesotassa asuva Eiley Misfeldt teki jouluna DNA-testin. Sen seurauksena kävi ilmi, että hänellä oli sisko, New Yorkissa asuva Soojee Dufresne.
Lue myös: Spermanluovuttaja on jo 15 lapsen biologinen isä – jätti kertomatta äideille jotain oleellista
Tytöt adoptoitiin ihan pieninä
27-vuotias Soojee on kolme vuotta vanhempi kuin Eiley. CNN kertoo, etteivät he vielä muutama kuukausi sitten tienneet toistensa olemassaolosta. Molemmat adoptoitiin Etelä-Koreasta aivan pieninä.
Eiley kertoo, että jälleennäkeminen ilahduttaa häntä valtavasti.
– Se tuntui kaikin puolin niin hyvältä, Eiley kertoi.
– Hän näyttää minulta vielä enemmän oikeassa elämässä kuin kuvissa. En olisi uskonut, että se on mahdollista.
Tieto siskosta tuli yllätyksenä
Soojee kertoo uutisen olleen todella hämmentävä. Hän kertoo käyvänsä yleensä sähköpostit hyvin nopeasti läpi ja poistavansa kaikki pikaisesti, joten tästä syystä myös tieto siskosta olisi hyvinkin voinut mennä häneltä ihan ohi.
– Pidin itseäni teininä ihan kummajaisena, koska en ajatellut, että minulla olisi ketään sukulaista, Soojee sanoo.
Eiley kertoo, että hänestä on hämmentävää ajatella, että hänellä on nyt toinenkin sisko ja siten uusi ystävä.
– Se on jännittävää.
Soojeella on poika, joka näin ollen sai uuden tädin. Soojee kertoo, että tuntuu isolta asialta ajatella, että hänellä loppujen lopuksi olikin poikansa lisäksi muita sukulaisia.
Soojee kertoo odottavansa innoissaan tulevaa.
– Meillä on paljon asioita, joita aiomme tehdä. On niin paljon yhteistä aikaa täytettävänä.
DNA-testien tulokset voivat aiheuttaa myös toisenlaisia reaktioita kuin Eileylle ja Soojeelle. Olemme aiemmin kertoneet, miten eräälle amerikkalaisperheelle DNA-testin tuoma tieto oli kaikkea muuta kuin iloinen asia.
Lähde: CNN
Uusimmat
-
13:59
Camilla Richardsson hätkähti kesken SE-juoksun: "Siinä oli sitten pieni paniikki"
-
13:46
Isän ohitusyritys vastaantulevien ohituskaistalla johti turmaan Viitasaarella – pieni lapsi loukkaantui vakavasti
-
13:32
Suomi murjoi Sveitsin salibandyn MM-kisoissa
-
13:30
Hannele pelkäsi putoavansa jopa maton reunalta – tällaista on elämä kahden harvinaisen autoimmuunisairauden kanssa
-
13:05
O.C.-sarjan tekijöiltä yllättävä paljastus – päätähden kyllästyminen teinidraamaan peitettiin erikoisella tavalla: "Meidän oli otettava se huomioon luovasti"
-
13:02
Pertti oli tuomassa Nokian kännyköihin ominaisuutta, joka mullisti pelin: "Hullun rohkeutta"
-
12:58
Eero Hirvonen nousi hiihto-osuudella – jäi kauden parhaastaan
-
12:54
Filippiinit huolestui yli 135 kiinalaisaluksesta rannikollaan
-
12:47
Häikäisevä suomalaistulos maratonilla – Camilla Richardsson murskasi Suomen ennätyksen
-
12:19
Suomalaisnaisilla karmaiseva tulos viestissä – vain Kazakstan jäi taakse
-
11:51
Helmareiden pelaajan gaalailta venähti – ulos maajoukkueesta
-
11:41
Time-lehti valitsi Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet -elokuvan vuoden parhaaksi
-
11:35
Junaliikenne sekaisin Etelä-Saksassa
-
11:31
Helena Petäistön kolumni: Modernin ajan Metternich – kukaan ei ole saavuttanut Kissingerin jälkeen vastaavaa statusta
-
11:30
Putous-juontaja Niina Lahtinen paljastaa hankalimman asian pestissään – eikä se ole pokan pitäminen
-
11:20
Miksei kenenkään puhelinnumero ole 040 123 4567? Tällainen on logiikka kännykkänumeroiden taustalla
-
11:17
Norjan supertähden vauhti on romahtanut – asiantuntija ei usko selitystä
-
11:07
Kolmivuotias päätyi matkalaukkuhihnalle lentokentällä – vaarallinen matka tallentui kameroihin Chilessä
-
11:00
Eero Hirvoselta vahva loikka – säilytti saumat palkintopallille
-
10:35
Kohu velloo kuningas Charlesin ja prinsessa Catherinen ympärillä – Harryn ja Meghanin reaktiota odotetaan: "Hiljaisuus on korvia huumaavaa"
-
Lataa lisää