Mentaalivalmentajana toimiva Minna Marsh haluaa haastaa ihmisiä kasvuun. – Olkoon kuka tahansa millainen tahansa, mutta saan olla sellainen kuin olen. On velvollisuuteni itseäni kohtaan heittäytyä ja uskaltaa.
– Veikkaisin, että me ihmiset olemme usein peruslaiskoja, ja aivotkin pyrkivät säästämään energiaa. Aivot pyrkivät pitämään kiinni totutuista malleista, vaikka ne olisivat huonoja. Se vaatii halua muutokseen ja tietynlaista nöyryyttä omien asioidensa edessä. Ja ahkeruutta: että lähtee tekemään sen työn, pohtii mentaalivalmentajana toimiva Minna Marsh.
Koulutukseltaan Marsh on filosofian maisteri. Hän teki vuosia töitä viestintä- ja markkinointialalla, kunnes eteni perushyvässä uraputkessa isoon firmaan – eikä sitten kokenutkaan sen arvoja omikseen. YT-neuvotteluissa hänet potkaistiin ulos, osittain oman toiveen vuoksi.
– Haastan itseäni kasvuun koko ajan ja menen pelkojani päin. Haluan vapautua entistä enemmän siihen omaan elämään, joka minua odottaa. Olen vuosien varrella koko ajan voinut laittaa itseäni ja omaa persoonaani enemmän likoon, Marsh sanoo.



