Ukrainan sodan ja Venäjä-pakotteiden vaikutukset alkavat näkyä yhä kovemmalla kädellä kansalaisten elämässä. Eduskuntavaaleihin valmistautuvilla puolueilla on iso vastuu, millä keinoilla ne lupaavat helpotusta hintojen nousuun, kirjoittaa MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki.
Toukokuun seitsemän prosentin inflaatioluvut ovat korkeimmat sitten helmikuun 1990.
Tilastokeskuksen mukaan ruuan ja alkoholittomien juomien hinnat nousivat vielä tätäkin reippaammin eli yhdeksän prosentin vuositahtia.
Asiantuntijat ovat yksimielisiä siitä, että varsinainen kurjuus ruuan, liikkumisen, energian sekä asumisen kulujen kanssa on edessä vasta loppuvuodesta.
Pellervon taloustutkimus PPT ennustaa, että Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa seuraa suuria vaikutuksia ruokamarkkinoille, ja epävarmuus voi jatkua jopa vuosien ajan.
Luvassa ei ole siis hyviä uutisia. Levottomuus lisääntyy. Eurooppalaisten elämä kallistuu.
Kuinka käy yksituumaisuudelle?
Tähän asti on kuitenkin vallinnut selkeä yksituumaisuus, että kasvavat menot ovat kevyt hinta ukrainalaisten taistelusta ja kärsimyksistä Venäjän hyökkäyssodassa.
Mutta kuinka kauan tämä yhtenäisyys säilyy, kun kansalaisen kukkaro kevenee ja kevenee? Paradoksaalisesti voi julistaa tukea Ukrainalle, mutta kirota suureen ääneen, että miksi juuri minun autoiluni on niin kallista.

