Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eeva Lehtimäen kommentti: Kahdeksan nostoa kehysriihestä – tyly viesti hoitajille ja elintason laskua odotellessa

9:30Mihin kaikkeen hallitus avaa kukkaronnyörejä kehysriihessä?Mihin kaikkeen kukkaronnyörit avattiin? Katso keskustelu videolta.
Julkaistu 06.04.2022 08:07
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

@EevaLehtimaki

Miten Venäjän sotarikokset, riippuvuus naapurimaan energiasta ja talouden kasvava epävarmuus näkyvät hallituksen eilen ennätysvauhtia syntyneissä riihipäätöksissä? Yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäen kahdeksan nostoa kehysriihestä.

1.Sota-ajan kehykset – Suomi valmistautuu naapurin konnuuksiin

Armeija ja puolustusvoimat saivat kaiken haluamansa, eikä soraääniä kuultu. Yli kahden miljardin potti menee lähivuosina muun muassa panssaritorjunta- ja ilmatorjunta-aseiden, taistelijan varusteiden, tykistöampumatarvikkeiden, kenttähuoltomateriaalin sekä meri- ja ilmapuolustus ohjusten hankintaan. Lisäksi rahaa on tulossa rajavartiolaitokselle sekä Venäjän kyberhyökkäysten estämiseen.

Suomi siis valmistautuu siihen, että todennäköisen Nato-hakemuksen aikana ja myös Ukrainan sodan jälkeen meillä on arvaamaton ja julma naapuri, jonka kaikkiin temppuihin, myös sotilaallisiin on syytä varautua.

2. Oppositio siunaa turvallisuusrahat

Oppositiojohtajat arvostelevat hallitusta runsaasta rahan jakamisesta. Oppositiopuolueiden mielestä mitään ei priorisoitu ja leikkaukset olivat kokonaisuuteen nähden minimaalisia. Samaan aikaan perussuomalaiset ja kokoomus kuitenkin kannattavat hallituksen sota-ajan kehyksiä eli isoja rahoja turvallisuuteen. Kriisiaikana opposition liikkumavara on pienempi.

3. Irti energiariippuvuudesta

Venäjän sotarikokset pakottavat EU-maat lisäämään pakotteita, myös irtaantumaan jollakin aikataululla Venäjän tuontienergiasta. Ensimmäisenä listalla on kivihiili. Tässä Suomi on mukana, mutta loppulaskun suuruutta ei tiedä vielä varmasti kukaan. Se kuitenkin tiedetään, että tällä on järisyttävät vaikutukset talouteen. Mutta onko vaihtoehtoja? Näin tilanteen tiivisti elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.), jonka ministeriö tekee energialaskelmat Suomessa.

– Musta öljy muuttuu punaiseksi vereksi tällä hetkellä Ukrainassa, Lintilä sanoi A-Studiossa maanantaina.

Sota kiihdyttää vihreää siirtymää.

4. Talous sumussa – kaikki kallistuu

Talouskasvu hiipuu. Hinnat nousevat. Sen tuntuu konkreettisesti kaikkien kukkarossa niin bensapumpulla, ruokakaupassa kuin asuntolainojen korkojen kanssa.

Hallitus pyrki helpottamaan kaikkein pienituloisimpien asemaa tekemällä ylimääräisen indeksikorotuksen esimerkiksi työttömyysturvaan ja perustoimeentulotukeen. Tämä tarkoittaisi opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan noin 20–30 euron korotusta tukiin kuussa. Työtätekeville helpotusta ei ole luvassa.

Poliittisesti kysymys kuuluukin, miten pitkään Suomessa, mutta myös Euroopassa jatkuu suuri yksimielisyys, että Ukrainan sodasta maksetaan hintaa elämän kallistumisena. Olemmeko oikeasti valmiita tinkimään elintasostamme?

5. Sota-aikana ei kehtaa riidellä

Kehysriihen jälkeen hallitusviisikko postasi itsestään iloisia kuvia sosiaaliseen mediaan. Heti Venäjän hyökkäyksen jälkeen oli selvää, että keskustan uhkailut hallituksesta lähdöstä sekä sisäinen riitely on upotettu Atlantin syvänteeseen. Toki rahan jakaminen on helpompaa kuin leikkaaminen, vaikka hallituksen päätökset olivat monilta osin perusteltuja. Kehysriihi paketoitiin nopeasti.

6. Velkahallitus

Ensin korona ja nyt Ukrainan sota. Sanna Marinin hallitus on ollut kriisiajan hallitus, mutta myös velkahallitus.

Valtio velkaantuu voimakkaasti ja alijäämä on tulevina vuosina seitsemän miljardia euroa. Tässä tilanteessa asiantuntijoilta riittää ymmärrystä menokehysten ylittymiseen, mutta samaan aikaan hallituksella on niukat eväät pitkäjänteisille toimille julkisen talouden vahvistamiseksi. Velkainen talo jää perinnöksi seuraavalle ja jopa seuraaville hallituksille.

7. Tutkimus saa, liikenne menettää

Hallitus perui viime vuonna päätetyt leikkaukset tutkimusrahoitukseen. TKI-rahoitukseen eli tutkimukseen, kehitystoimintaan sekä uusien asioiden keksimiseen tulee uutta rahaa 350 miljoonaa. Samaan aikaan eniten leikataan liikenne- ja viestintäministeriön toimista. Uusia tiehankkeita lykätään ja tämä nousee varmasti väännön kohteeksi eduskunnassa. Kansanedustajat rakastavat teistä vänkäämistä, erityisesti vaalien alla.

8. Muut saivat, hoitajat eivät

Hoitajat lakkoilevat ja tänään kunta-alan lakot laajenevat neljässä kaupungissa myös esimerkiksi kouluihin. Hallitukselta ei herunut hoitajien palkkaohjelmaan rahaa, ei senttiäkään. Pääministeri Sanna Marinin mukaan kyseessä on työmarkkinaosapuolten asia. Nyt tarvitaan vakautta ja neuvottelupöytään pitää palata, kuului hallituksen viesti.

Samaan aikaan vihreiden sijaispuheenjohtaja Iiris Suomela sekä vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson kannattavat palkkaohjelmaa julkiselle sektorille.

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Raivaussahariihi pakettiin – lähes kaikki ovat tyytymättömiä, yksi ryhmä muita enemmänKestääkö hallitus soppatykit, hernekeiton ja täyden Senaatintorin vihaista kansaa? "Aineksia kaikenlaiselle levottomuudelle"Eeva Lehtimäen kommentti: Taistelevat metsot – keskusta ottaa yhteen hallituskumppaneiden kanssa kehysriihessä ja uhkailee hallituksesta lähdölläEeva Lehtimäen kommentti: Viisikko seikkailee – kadonneen kestävyystiekartan arvoitus Eeva Lehtimäen kommentti: Kun jakomiljardista tuli politiikan uusi normaali – toisin päin se onkin iso raha Täysin poikkeuksellinen kriisiriihi alkaa huomenna – MTV Uutisten tiedot: Luvassa historiallisen suuri lisätalousarvio sekä tukipaketti lasten ja nuorten syrjäytymistä vastaan
KommenttiKehysriihiYhteiskuntaTurvallisuusSuomiTalous

Tuoreimmat aiheesta

Kommentti
  • 9.10.06:02
    EU

    Kommentti: Von der Leyeniä revitään kahdesta eri suunnasta – kaatuminen vaatisi ihmeen

  • 2.10.15:50
    Politiikka

    Päätoimittajan analyysi: Keskisarja puhui ja persujen kannatus pompahti – kohulausunnoilla yllättävä sivuvaikutus

  • 1.10.18:15
    Alexander Stubb

    Kommentti: Ulkopoliittisen instituutin kohussa ovat kompuroineet melkein kaikki, myös presidentti Stubb

  • 29.9.05:03
    Rikos

    Kommentti: Väistin nettihuijauksen juuri ja juuri – tai missasin kaikkien aikojen kaupat

  • 25.9.12:01
    Teatteri

    Kommentti: Täällä Pohjantähden alla -näytelmä kuvastaa irvokasta nykyaikaamme