Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Dohan MM-kisoissa turvauduttu hämmentäviinkin keinoihin tunnelman luomiseksi

1:22Norjalaistähti Warholm arvostelee kovin sanoin Dohan MM-kisojaVideolla MM-kultaa 400 metrin aidoissa voittaneen Karsten Warholmin kritiikkiä Dohan kisoille.imago images/Beautiful Sports/ All Over Press
Julkaistu 01.10.2019 14:26

MTV URHEILU – STT

Naisten 100 metrin juoksijoiden kunniakierros oli apea kokemus maailman nopeimmille juoksijoille. Juhlatunnelma Dohan Khalifa-stadionilla latistui, kun juoksijat ajattelivat lähteä kunniakierrokselle, mutta vastassa oli hiljaisuus ja tyhjät katsomopenkit.

LUE MYÖS: Näkökulma: Onko tässä mitään järkeä? Dohan MM-kisat yksi urheiluhistorian suurimmista farsseista

Yleisökato on herättänyt rajua kritiikkiä etenkin Britanniassa. Lontoossa järjestettiin kaksi vuotta sitten tunnelmaltaan upeat maailmanmestaruuskilpailut, joten kontrasti Dohaan on valtava.

Brittimedian arvioiden mukaan naissprinttereiden kunniakierrosta oli seuraamassa tuhatkunta katsojaa sunnuntain kisojen päätteeksi. Jotkut entiset urheilijat katsovat Kansainvälisen urheiluliiton IAAF:n pettäneen urheilijat myöntäessään kisat Dohaan.

Myös järjestäjiä on helppo syyttää, sillä Doha aloitti kisahaun 2011 lupauksella, ettei kisoissa ole "tyhjiä istuinpaikkoja". Kisoihin luvattiin "fantastinen tunnelma".

Se ei ole toteutunut, mutta järjestäjät ovat ryhtyneet toimiin.

Äänentoistosta viritettiin tunnelmaa

Sunnuntaina stadionilla oli pari tuntia ennen kisojen alkua noin sadan hengen ihmisjoukko, jonka avulla mikitettyyn katsomoon sämplättiin tunnelmaa. Koekirkujien äänet sekoitettiin valmiiksi äänitettyyn katsomokohinaan.

Testi tehtiin takasuoran alussa, jossa oli tiistaina fantastisesti juoksijoitaan lauluilla kannustanut etiopialaiskatsojien joukko. Se pelasti illan aloittamalla tanssin ja laulun jo ennen ensimmäistä starttia, ja ilakointi huipentui etiopialaisten kaksoisvoittoon miesten 5 000 metrillä.

Se ei silti peitä yleisökatoa. Stadionille mahtuu 40  000 katsojaa, mutta takasuoran yläkatsomo ei ole käytössä. Myös medialle ja joukkueille varatut katsomon osat haukkaavat osansa. Katsomossa on silti aukkoja isoina läimäreinä.

Tv:n ehdoilla mennään

Järjestäjät vastasivat alkuviikosta kritiikkiin.

Sunnuntaita selitti se, että se on työviikon ensimmäinen päivä Qatarissa. Järjestäjien pulmana on myös se, että kisat venyvät stadionilla 22.40:een ja jopa yli puolenyön.

–  Olemme iloisia siitä valtavasta globaalista tv-yleisöstä, jonka MM-kisat tavoittavat, mutta siitä seuraa ongelmia lipunmyyntiin. Kilpailuaikataulu on monille liian myöhäinen. Jotkut ovat lähteneet sen takia stadionilta kotiin kesken kilpailutapahtuman, järjestäjät ilmoittivat tiedotteessaan alkuviikosta.

Satanen ei sytytä Qatarissa

Mediassa ihmeteltiin erikseen sitä, ettei qatarilaisia kiinnostanut edes miesten ja naisten 100 metrin juoksut.

–  Pikajuoksut ovat perinteisesti olleet yleisurheiluyleisön suosikkilajeja, mutta paikallinen väestö on kiinnostunut pikemminkin keskimatkojen ja pidempien ratamatkojen kilpailuista, järjestäjät muistuttivat.

Järjestäjät lupasivat jatkaa ponnistelujaan saadakseen stadionille kisojen loppupäiviksi lisää katsojia.

Järjestäjien selvityksen mukaan stadionilla on vieraillut jo yli 80 maan kansalaisia. Katsojista suurin osa on seurannut yleisurheilua ensi kerran eläissään paikan päällä.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Pariisin olympialaisten vahvuus selvisi nopeasti – kisaturisteilta rapaa yhdestä ongelmastaNorjan tähtijuoksija tylyttää Dohan MM-kisoja: ”Paska laitettava kuntoon – ja vietävä kisat sinne, missä ihmiset haluavat nähdä niitä”Uudenlainen kamera yllätti MM-kisoissa, naisurheilijat ärähtivät kuvakulmasta – "Epämukavaa, erittäin kyseenalaista""Urheilijoita petetty massiivisesti" – Dohan vuonna 2014 antama lupaus näyttää nyt idioottimaiselta, haukuttu IAAF puolustautui 16:t MM-kisat kiertänyt suomalaiskatsoja laittaa Dohan kisat perspektiiviin – yhteen asiaan hän törmäsi ensimmäistä kertaaNäkökulma: Onko tässä mitään järkeä? Dohan MM-kisat yksi urheiluhistorian suurimmista farsseista
MM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-yleisurheilu
  • 07:39
    Armand Duplantis

    Jättipotti! Näin paljon Armand Duplantis tienasi ME-jytkystään

  • 06:16
    Yleisurheilu

    Kommentti: Onneksi Silja Kosonen ei voittanut mitalia

  • 05:30
    Wilma Murto

    Wilma Murron ratkaisut vetävät Tommi Evilän mietteliääksi: "Kriittinen ääni puuttuu lähipiiristä"

  • Eilen21:29
    Armand Duplantis

    Mitä Armand Duplantis tarkoitti mystisellä eleellään?

  • Eilen21:11
    Silja Kosonen

    Silja Kososen unelman tiellä viheliäs este – "Jatkossa entistä haastavampaa"