Dohan yleisurheilun MM-kilpailut ovat yksi kaikkien aikojen urheilufarsseista, vaikka kisat ovat kestäneet vain yhden päivän, kirjoittaa MTV Urheilun toimittaja Feliks Heikkinen.
LUE MYÖS: Raakaa peliä MM-Dohan pätsissä: Suomalaismaratoonari joutui pyörätuoliin, Alisa Vainio karussa jamassa
Helvetilliset keliolosuhteet, homeiset hotellit, tyhjät katsomot, ihmisoikeudet, pukeutuminen, lista on loputon, kun katsotaan Dohan yleisurheilun MM-kilpailuihin farssimaisuutta tuovia elementtejä.
Pelkästään Dohan ihmisoikeuskysymykset ja Qatarin tiukat lait olivat jo tapetilla ennen kisoja. Qatarissa on tarkoitus järjestää jalkapallon MM-kilpailut vuonna 2022 ja rakennustöissä kuolleiden ihmisten määrä on noussut esiin yleisurheilun MM-kisojenkin yhteydessä.
Päivää ennen kisojen alkua otsikoihin ilmaantui tieto siitä, että Norjan maajoukkue joutui vaihtamaan hotellia karmeiden huoneiden takia. Huoneissa oli tupakankäryä, hometta ja ilmaa ei pystynyt hengittämään. Kysymys kuuluukin, jos Qatar panostaa stadionin viilennykseen järkyttäviä summia, niin miten on mahdollista, että niinkin yksinkertainen asia kuin urheilijoiden majoitus kisojen ajaksi ei ole lainkaan kunnossa.
Luulisi, että jos urheilijoiden kilpailuolosuhteisiin panostetaan, kaikki muukin olisi kunnossa.
Vaikka stadion onkin viilennetty, ei siltikään yleisö ole löytänyt paikalle, vaan kisojen avauspäivänä saatiin ihastella pramean Khalifa-stadionin tyhjiä penkkirivejä. Kansainvälisen yleisurheiluliitto IAAF:n mukaan yleisömäärä oli kisojen avauspäivänä 11804 katsojaa. Lukema ei ole kovinkaan mairitteleva, varsinkin kun otetaan huomion stadionin 48 000 katsojan kapasiteetti. Kolme viikkoa ennen kisoja kerrottiin, että lippuja olisi myyty reilut 22000 kappaletta. Lipunmyynti kisoihin on kasvanut viimeisien viikkojen aikana, ellei sitten loppuajaksi ole odotettavissa vain kilpailuja median edustajille katsottavaksi. Siltikin katsojaluvut ovat pelkkä vitsi edellisten, Lontoon MM-kisojen rinnalla.

