D'oh! Kuljettaja yritti huijata poliisia Homer Simpsonin ajokortilla, mutta ei näköjään ole koskaan katsonut sarjaa

2:45img
Julkaistu 19.03.2018 11:05

Ville Järveläinen

Jos yrität juksata poliisia väärennetyllä ajokortilla, älä unohda pieniä yksityiskohtia.

Thames Valleyn poliisi joutui viime viikolla kummallisen tilanteen eteen, kun pysäytetty autoilija otti esiin ajokorttinsa. Sen sijaan, että mies olisi ojentanut virkavallalle omalla nimellä ja kuvallaan varustetun ajokortin, komeili kortissa keltainen animaatiohahmo.

Simpsonit-televisiosarjan Homer Simpsonille kuulunut ajokortti oli ilmiselvästi väärennetty, sillä Homerin kotiosoite on 742 Evergreen Terrace, ei 28 Springfield Way, kuten kortissa lukee. Myös syntymäaika oli väärin.

MUzsOutiSPiqIguBFs6v8gBrittimies yritti jekuttaa poliisia tällä ajokortilla. Kuva: Thames Valley PoliceThames Valley Police

Kuljettajan vakuuttamaton auto takavarikoitiin.

Lähde: The Guardian

***

0:43img

Tuoreimmat aiheesta

Ajokortti