CrossFit hermostui Facebookille – poisti some-tilinsä ja syyttelee yhtiötä "utopistisiksi sosialisteiksi"

Huippusuosittu CrossFit-kuntoilubrändi hermostui Facebookin toimintaan ja hylkäsi somejätin.
Huippusuosittu CrossFit-treenibrändi on poistunut Facebookista ja Instagramista.
CrossFit poisti itsensä suosituilta somealustoilta toukokuun 22. päivä vuonna 2019. Treeniliike hermostui somejätille, kun sen ruokavalioon keskittynyt ryhmä poistettiin, kertoo Fox News.
Facebook omistaa myös Instagramin.
Hermostui miljoonien suosiman ryhmn poistaisesta
CrossFit hermostui Banting7DayMealPlan-ryhmän poiston jälkeen ja julkaisi pitkän lausunnon, jossa se syytti Facebookia muun muassa "utopistisiksi sosialisteiksi".
Ryhmässä oli lajin edustajien mukaan poistohetkellä noin 1,65 miljoonaa jäsentä.
Ryhmässä edistetään "luonnollista ruokavaliota" ja välteltiin esimerkiksi prosessoituja ruokia, lisäaineita, säilöntäaineita ja sokeria.
Erikoisia syytöksiä
Facebook palautti ryhmän myöhemmin toimintaan ilman selitystä, mutta CrossFit-yhteisön mukaan somejätti lyö laimin velvollisuuksiaan, joita sillä on hyvien tapojen ja läpinäkyvyyden suhteen.
CrossFit aikookin nyt tutkia syytöksiä, joiden mukaan Facebook jakaa tietoa käyttäjistään esimerkiksi viranomaisten kanssa ja poistaa sekä sisältöjä että käyttäjätilejä tuntemattomien kriteerien perusteella.
CrossFitin mukaan Facebookin uutisvirta on luotu heijastamaan Facebookin "utopististen sosialistien" poliittista kantaa.
Syyttää Facebookia "globaalien kroonisten sairauksien"
CrossFit syyttää Facebookia myös "globaalien kroonisten sairauksien" edistämisestä: lajin sivuston mukaan Facebook vaimentaa tahoja, jotka haluaisivat julkaista valtavirrasta poikkeavia mielipiteitä esimerkiksi ruokateollisuudesta.
CrossFit kertoo kannattajiensa vastustavan "usein yksinään akateemisten, hallitusten, monikansallisten ruoka- ja juomayritysten sekä lääketehtaiden epäpyhää allianssia".
ABC Newsin mukaan Facebook ei halunnut kommentoida tapausta.
"Mutta miten he nyt kertovat ihmisille, että harrastavat CrossFitiä?"
Tieto CrossFitin "katoamistempusta" on otettu vastaan ristiriitaisesti. Osa pitää ideaa Facebookista poistumisesta typeränä; toiset taas ihailevat lajin toimintaa.
– En tänä aamuna herätessäni odottanut, että minusta tulisi CrossFitin fani, Tim Kowal ihmettelee Twitterissä.
Moni on löytänyt poistumisuutisesta myös vitsailun aihetta.
– Mutta miten he nyt kertovat ihmisille, että harrastavat CrossFitiä? Simon Patterson vitsailee Facebookissa.
– Crossfit (on) skientologiaa, mutta painojen kanssa, Robert MacKenzie vitsailee.
Uusimmat
-
19:25
MTV seuraa: Leijonat palaa nälkäisenä kaukaloon – USA lyö Suomelle kovan haasteen
-
19:19
Turkki voi viivyttää Suomen ja Ruotsin Nato-prosessia – asiantuntija avaa syitä Erdoganin riskipelille: "Turkki ei ota käskyjä Venäjältä"
-
19:01
Omakotitalo palaa rajusti Salossa – video näyttää tuhot
-
19:01
Morsian pelkäsi sulhasen jänistäneen juuri ennen häitä – totuus olikin astetta huvittavampi
-
19:01
Kendall Jennerin tapa leikata kurkkua sai somen häkeltymään: "Hauskinta, mitä olen nähnyt"
-
18:57
Mika Aaltola MTV:lle: Suomen ei pidä asettaa ehtoja Nato-jäsenyydelle: "Me haluamme päästä ydinasesateenvarjon alle"
-
18:55
NHL-tähti maalipörssin kärkeen – Kanada jyrää MM-kisoissa
-
18:41
Huippulupaus Brad Lambertin setä nousee NHL-päävalmentajaksi
-
18:39
Sikailua MM-kisoissa – ulosajosta iso käänne Norjan ja Latvian kohtaamisessa
-
18:37
Venäjän ex-pääministeri: "Putin on alkanut ymmärtää häviävänsä sodan" – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
18:12
Miro Heiskasesta tarjolla kultakimpale Leijonille – nämä tuoreet NHL-lausunnot ovat paljon puhuvia
-
18:06
Shirly Karvisen elämä muuttui epäonnen päivänä – tältä radiojuontaja näytti, kun hänet kruunattiin Miss Suomeksi
-
18:00
Presidentti Sauli Niinistö SVT:lle: "Sanoin Putinille, että pommitatte lapsia" – Venäjän presidentti vastasi hiljaisuudella
-
17:56
Slovakialla suurta epäonnea – TPS:stä tuttu huippulahjakkuus ohjasi kiekon omiin
-
17:55
Autoalan megariesasta on ollut arvaamatonta iloa yhdelle valmistajalle: "Niukkuus lisännyt haluttavuutta"
-
17:52
Turkki vaati Ruotsia ja Suomea luovuttamaan terroriepäiltyjä – Pekka Haavisto MTV Uutisille: Kyse ei tuoreista vaatimuksista, vaan ehkä Timo Soinille annetusta listasta
-
17:46
Näin MTV seuraa uutta historiallista Nato-päivää suorassa lähetyksessä – Suomen eduskunnassa keskustelu jatkuu yöhön, asiantuntija pui Turkin reaktioita
-
17:45
Harri Pesonen uskoo Leijonien joutuvan kovaan puolustustestiin USA:ta vastaan: "Eiköhän se illalla tärähdä"
-
17:36
Kädenvääntäjä kuoli kilpailuissa Seinäjoella
-
17:35
Lance Armstrong hehkutti Valtteri Bottaksen pyöräilytaitoja – oluttuopin äärellä jenkkilegenda vasta ällistyikin suomalaisesta
-
Lataa lisää