Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

CNN: Trump suunnitteli hyökkäystä Venezuelaan – avustajat tekivät kaikkensa hillitäkseen presidenttiä

Julkaistu 05.07.2018 12:54
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ehdotti viime elokuussa useaan otteeseen, että Yhdysvallat hyökkäisi sotilaallisesti Venezuelaan. Asiasta kertoo uutiskanava CNN nojaten nimettömänä pysyviin hallituslähteisiin.

Trump ilmoitti syksyllä julkisestikin, ettei ole sulkenut ”sotilaallista vaihtoehtoa” pois Venezuelan kohdalla. Venezuelan presidentti Nicolas Maduro vastasi uhkauksiin muun muassa määräämällä sotaharjoitukset ja kehottamalla maansa asevoimia olemaan valppaana.

– Meidän on puolustettava oikeuttamme rauhaan ja arvokkuuteen sekä oikeutta valita oma kohtalomme, Maduro sanoi.

Väite: Trump painosti muiden maiden johtajia illallisilla

Hallituksen jäsenet ja presidentin neuvonantajat olivat kuitenkin hyökkäyksestä toista mieltä. Erityisesti silloinen turvallisuusneuvonantaja HR McMaster vastusti hyökkäyssuunnitelmia voimakkaasti.

McMasterin mukaan sotilaallinen hyökkäys kääntyisi Yhdysvaltoja vastaan. Hän painotti, että Yhdysvaltojen liittolaiset Etelä-Amerikassa vastustaisivat hyökkäystä voimakkaasti.

Trumpin kerrotaan kuitenkin jatkaneen syksyllä Latinalaisen Amerikan johtajien painostamista sotilaallisen hyökkäyksen taakse. Hänen sanotaan tehneen tätä muun muassa illallisilla YK:n yleiskokouksessa.

Trump on ennenkin harkinnut hyökkäystä toiseen maahan

Hyökkäyksen sijasta Yhdysvallat on tähän asti päätynyt Venezuelan-vastaisiin pakotteisiin ja voimakassanaisesti muotoiltuihin kannanottojen.

Varapresidentti Mike Pence on myös tavannut useita kertoja Venezuelan opposition edustajia ja kritisoinut maan hallitusta voimakkaasti taannoisilla matkoillaan Etelä-Amerikkaan.

Venezuela on kärsinyt pitkään jatkuneesta syvästä poliittisesta- ja talouskriisistä. Öljyrikkaan maan talous ja elintaso ovat romahtaneet viime vuosina ja Venezuelassa on nähty laajaa hallituksen vastaista protestointia. Yhdysvallat pitää Maduroa diktaattorina ja myös YK on syyttänyt Venezuelan hallitusta ihmisoikeusloukkauksista.

Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Trump on harkinnut hyökkäystä toiseen maahan. Ennen alkuvuodesta nopeasti tapahtunutta Yhdysvaltojen ja Pohjois-Korean lähentymistä, Trump piti sotilaallista iskua Pohjois-Koreaa vastaan todellisena vaihtoehtona. 

Lisää aiheesta:

Suomen ulkoministeriö kehottaa välttämään Venezuelaa – samaan aikaan maa Trumpin tähtäimessäYhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautuaTrump: Yhdysvallat iski huumeita kuljettaneeseen alukseen – 11 kuoliVenäjä ja Yhdysvallat syyttelevät toisiaan Venezuelan jännittyneestä tilanteesta – USA: Sotilastoimet mahdollisiaYhdysvaltain ulkoministeri: Yhdysvaltain sotilastoimet Venezuelassa ovat mahdollisia maan kriisin lopettamiseksiPresidentti Maduro haukkui euromaita hävyttömiksi ja syytti Yhdysvaltoja vallankaappaushaluista – "Kukaan ei voi antaa meille uhkavaatimuksia"
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 08:28
    Donald Trump

    Trump voi saada tänään himoitsemansa rauhanpalkinnon

  • 05:46
    Tyynimeri

    USA:n veneiskussa taas kuolleita

  • Eilen08:26
    Alexander Stubb

    Näin Venäjällä tulkittiin Stubbin MTV-haastattelua – yksi sana poistettiin

  • ke22:38
    Donald Trump

    Jopa osasta republikaaneista Trump on mennyt liian pitkälle Venezuelan iskuissa

  • ke17:35
    Ukrainan sota

    Kreml: Ukrainan Nato-jäsenyys keskeinen kysymys USA:n ja Venäjän neuvotteluissa