Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Charles Leclercin vaarallinen temppu kerää rajua kritiikkiä – "Siitä pitäisi rangaista"

Julkaistu 19.08.2020 10:16
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Espanjan osakilpailun keskeyttäneen Charles Leclercin vaarallinen tempaus ei kerää kehuja F1-maailman asiantuntijoilta.

Leclercin kilpailu päättyi ikävällä tavalla, kun hänen Ferrarinsa sammui täysin yllättäen radan viimeisissä mutkissa. Ennen moottorin uudelleenkäynnistymistä monacolainen ehti kuitenkin avata turvavyönsä.

– Jätkät hei. Meidän täytyy pysähtyä. Ennen kuin sain moottorin päälle, avasin turvavyöt. Olen varma, että joku ei ilahdu, jos ajelen ilman niitä, Leclerc kertoi tuolloin tallilleen tiimiradiossa.

LUE MYÖS: Ex-F1-kuski raivostui Ferrari-tähti Charles Leclercille – koomista keskeytystä edelsi vaarallinen temppu

Leclerc ajoi varikolla ilman turvavöitä, mutta ei enää jatkanut kilpailua. Entinen F1-kuski Jolyon Palmer kritisoi jo aiemmin rajusti Leclercin vaarallista toimintaa. Nyt kritiikkikuoroon on liittynyt myös RTL-kanavan asiantuntija Christian Danner.

Dannerin mukaan Leclercin vaarallinen temppu ansaitsee rangaistuksen.

– Sen lisäksi, että ajamisen jatkaminen tällaisessa tilanteessa on erittäin huolimatonta, se on myös kiellettyä. Minun mielestäni siitä pitäisi rangaista, Danner tylyttää saksalaislehti Bildin mukaan.

Lisää aiheesta:

Kertoiko Ferrari koko totuutta Charles Leclercin ulosajon syistä? F1-mestari Nico Rosberg kylvi epäilyksen siemenenFerrari-pomolta vahvistus: Charles Leclercin radioviesti tulkittiin väärinCharles Leclercin aggressiivinen ohitusliike sai Sebastian Vettelin raivostumaan – "Olisi pitänyt kolaroida"Ferrari-tähti Charles Leclercille suoria syytöksiä – ”Laittoi kaikki vaaraan”Mitä ihmettä? Lewis Hamilton joutui vaaratilanteeseen – F1-sarja hehkutti Charles Leclercin toimintaa"Emme aja lastentarhan pytystä" – Sebastian Vettel lähetti tiukat terveisensä ja lainasi Kimi Räikköstä
F1Charles LeclercFerrariEspanjan GPMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 11:51
    Valtteri Bottas

    Mercedes-tähti sivussa – Valtteri Bottas mukaan F1-viikonloppuun?

  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"