Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Britanniassa kuohuu prinssi Harryn ja Meghanin vetäytymisilmoituksen jälkeen

8:38Meghan ja Harry eivät kestä brittilehdistön painetta – muuttavatko kuninkaalliset Yhdysvaltoihin?
Julkaistu 09.01.2020 08:59

STT–Mimma Lehtovaara–MTV VIIHDE

Kuninkaallisen perheen kerrotaan tulleen totaalisesti yllätetyksi prinssi Harryn ja Meghanin ilmoituksesta.

Britanniassa on yllätytty ja järkytytty Sussexin herttuapariskunnan keskiviikkoiltaisesta vetäytymisilmoituksesta.

Prinssi Harry ja hänen vaimonsa herttuatar Meghan ilmoittivat lausunnossaan perusteellisen ja pitkän harkinnan jälkeen vetäytyvänsä kuninkaallisen perheen ytimestä.

Pariskunta aikoo vastedes asua osin Pohjois-Amerikassa ja keskittyä omiin hyväntekeväisyyshankkeisiinsa. Täsmällisemmin pariskunta ei tulevia työtehtäviään avannut.

Brittimedia kertoo, että vetäytyminen tuli täytenä yllätyksenä ja pettymyksenä esimerkiksi kuningattarelle ja on raivostuttanut prinssi Charlesin ja Williamin. Harryn ja Meghanin ilmoitusta on verrattu jopa kuningas Edvard VIII kruunusta luopumiseen vuonna 1936, kun tämä halusi avioitua Wallis Simpsonin kanssa.

Pariskunnan ilmoituksen on kuvattu aiheuttaneen syvän juovan muun perheen ja pariskunnan välille erityisesti siksi, että ratkaisusta ei etukäteen neuvoteltu.

Edustaminen käy oikeasta työstä

Pariskunta ilmoitti myös aikovansa vastedes olla taloudellisesti riippumaton. Kuninkaallisen perheen ydin saa vuosittaisen palkkion vastineeksi lukuisista virallisista edustustehtävistään.

Näiden tehtävien määrä tilastoidaan tarkoin julkisuudessa, sillä kuninkaallisten odotetaan huolehtivan velvoitteistaan asianmukaisesti huomattavien taloudellisten etujensa ja muiden etuoikeuksiensa tähden.

Esimerkiksi prinsessa Anne työskenteli viime vuonna 167 päivää edustustehtävissä. Prinssi Charlesilla oli 125 virallista työpäivää ja kuningatar Elisabetilla 67, vaikka hän on jo 93-vuotias. Näiden tehtävien lisäksi kuninkaallisen perheen jäsenet osallistuvat epävirallisiin tilaisuuksiin ja antavat nimensä käyttöön esimerkiksi eri hyväntekeväisyyshankkeisiin.

Harryn ja Meghanin ilmoitus ryhtyä taloudellisesti riippumattomaksi merkitsee käytännössä, että he aikovat luopua virallisista tehtävistään. Koska pariskunnan ratkaisu tuli hoville yllätyksenä, käydään heidän tulevasta roolistaan mitä ilmeisimmin vielä jatkoneuvotteluita.

LUE MYÖS: Aamu-tv-juontaja latasi suorat sanat Meghanista herttuaparin sokki-ilmoituksen jälkeen

Prinssi Harry suhtautuu kielteisesti julkisuuteen. Hän ei ole peitellyt kriittistä näkemystään mediasta eikä epäröinyt puolustautua yksityisyytensä suojelemiseksi.

Käytännön järjestelyt vielä auki

Prinssi Harrylla on huomattava yksityinen omaisuus, sillä hän on perinyt osan äitinsä varallisuudesta, ja hänen puolisonsakin on vauras aiemman näyttelijänuransa ansiosta.

Silti brittimediassa on alettu kysyä, miten pariskunta tarkkaan ottaen aikoo rahoittaa elämänsä vastedes. Pariskunta voisi mahdollisesti hyödyntää julkisuusarvoaan kaupallisesti, mutta tämä ei olisi ongelmatonta; kuninkaallisten ei ole sopivaa hyötyä asemastaan ja titteleistään.

Esimerkiksi turvallisuusjärjestelyt ovat kalliita, ja ne maksetaan yleisistä varoista. Myös kahdessa maassa asuminen ja niiden välillä liikkuminen aiheuttaa korkeat kulut.

LUE MYÖS: Harryn ja Meghan palasivat lomalta – herttuaparin poikkeuksellinen ele puhuttaa heti

BBC:n haastattelema Buckinghamin palatsin aiempi viestintäpäällikkö pohtii, mikä organisaatio ottaa vastuulleen pariskunnan turvallisuuden ja kuka tai mikä taho tämän maksaisi. Maailmanlaajuisesti tunnettu perhe tuskin pystyy elämään ilman ympärivuorokautisia turvallisuusjärjestelyitä, vaikka vähentäisi julkisen elämänsä minimiin.

Harryn ja Meghanin asunto Windsorissa remontoitiin hiljattain perusteellisesti veronmaksajien rahoilla. Nyt kun pariskunta lähtee omille teilleen, voidaan perustellusti kysyä, oliko asianmukaista käyttää veronmaksajien rahoja moiseen, ja miten pariskunnan asumiskulut vastedes katetaan.

Kuninkaallisen perheen kerrotaan tulleen totaalisesti yllätetyksi.

Lähde: Time, BBC

Lisää aiheesta:

Uusi tieto järkyttää – Harry ja Meghan ilmoittivat lähdöstään kuninkaallisille perheenjäsenilleen sähköpostilla: "Valitettavasti hän oli liian itsepäinen"Näin paljon Harryn ja Meghanin elämä on maksanut veronmaksajille – ja tämän verran se saattaa vielä tulevaisuudessa kustantaaPrinssi Harryn ja herttuatar Meghanin tulevaisuudesta keskustellaan tänään – tämä kaikki järisyttävästä kuninkaallisesta sopasta tiedetään nytPettymystä ja suuttumusta! Herttuaparin hatkat järkyttivät BritanniaaMeghan ja Harry jättävät kuninkaalliset tehtävät – näin paljon herttuapari voi päätöksensä ansiosta netotaBrittimedia on raivoissaan herttuatar Meghanin ja prinssi Harryn poikkeuksellisesta päätöksestä: "Saa herttuaparin näyttämään huonolta"
Herttuatar MeghanPrinssi HarryKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Herttuatar Meghan
  • 11.9.13:49
    Prinssi Harry

    Prinssi Harry ja kuningas Charles tapasivat vihdoin – ensimmäistä kertaa kuukausiin

  • 11.9.09:19
    Hyväntekeväisyys

    Harryn ja Meghanin säätiö lahjoittaa Gazassa ja Ukrainassa loukkaantuneiden lasten auttamiseen

  • 26.8.15:35
    Prinssi Harry

    Herttuatar Meghan paljastaa, mitä kuninkaallista sääntöä inhosi: "Se ei ollut osa minua"

  • 24.8.21:03
    Prinssi Philip

    Prinssi Philip lausui karkean kommentin Harryn ja Meghanin häiden päätteeksi: "V*ttu viimeinkin"

  • 23.8.15:22
    Prinssi Harry

    Yhteisiä pubi-iltoja ja shoppailureissuja – tällaiset välit Harrylla ja Catherinella oli ennen Meghania