Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Britannian uudesta virusmuunnoksesta voidaan saada lisätietoa parin viikon sisällä – Britanniasta joulukuussa saapuneita suositellaan koronatesteihin

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 21.12.2020 18:44

MTV UUTISET - STT

Britanniassa havaitusta uudesta koronaviruksen muunnoksesta voidaan saada alustavia tutkimustuloksia ja siten lisää tietoa parin viikon sisällä, arvioi THL:n erityisasiantuntija Niina Ikonen.

Tähän mennessä brittitutkimuksissa on havaittu viitteitä siitä, että uusi muunnos tarttuisi herkemmin kuin koronaviruksen aiemmin levinneet muunnokset.

– Tässä uudessa virusmuunnoksessa on muutoksia viruksen pinnalla olevassa piikkiproteiinissa, jonka avulla virus kiinnittyy solun pinnalla oleviin reseptoreihin, Ikonen kertoo.

– Mitään viitteitä ei ole siitä, että tämä muunnos jollain tavalla aiheuttaisi vakavampaa tautia tai että se mahdollisesti kiertäisi infektion tai rokotuksen kautta saadun suojan.

Tarkemmat tutkimukset viruksessa todettujen muutosten vaikutuksista ovat kuitenkin vielä vaillinaiset.

Muunnosta tavattu Euroopassa ja Australiassa

Uudenlaista muunnosta todettiin Britanniassa ensimmäisen kerran syyskuussa. Tutkijoiden huomion se kiinnitti suuremmin marraskuussa, kun tartunnat alkoivat voimakkaasti lisääntyä Kaakkois-Englannissa. Havaittiin, että alueen uusista tartunnoista yli 50 prosentissa oli kyse muuntuneesta viruksesta.

Uuden virusmuunnoksen esiintyvyyttä selvitellään nyt Suomessa ja muissa Euroopan maissa tutkimalla viruksen perimässä esiintyviä muutoksia.Tähän mennessä uudentyyppistä muunnosta on Ikosen mukaan tavattu Tanskassa, Hollannissa, Islannissa ja Australiassa.

Britanniasta tulleet testiin

THL suosittelee koronatestiin hakeutumista kaikille, jotka ovat saapuneet Britanniasta Suomeen 7. joulukuuta tai sen jälkeen.Testiin kehotetaan menemään, vaikka koronavirukseen viittaavia oireita ei olisi. Suositus koskee myös ihmisiä, jotka ovat jo käyneet kerran tai kahdesti koronatestissä Britanniasta Suomeen tultuaan.

Suositus ei koske niitä, jotka on tartuntatautilääkärin päätöksellä määrätty karanteeniin tai eristykseen.Testauksilla pyritään varmistamaan, ettei uusi muunnos leviä Suomessa mahdollisesti oireettomien tartunnan saaneiden välityksellä.

Lisää aiheesta:

Koronan muuntuvuuskyky yllättänyt tutkijat massiivisesti – "Ei tarkkaa tietoa, kuinka moni rokotetuista voi sairastua eteläafrikkalaisesta variantista"Koronaviruksen muunnoksia on todennäköisesti tiedettyä enemmän – professori varoittaa rokotteillekin immuunista viruksestaSuomalaistutkijat: Koronaviruksen uusi mutaatio huomattavasti tartuttavampi, tällaiset toimet saavat kannatusta – "Näin nopeaa muutosta ei olla aikaisemmin nähty"Tämä kaikki Suomeen nyt levinneestä koronaviruksen tehokkaammin tarttuvasta brittimutaatiosta tiedetään – 9 kysymystä ja vastaustaTHL:n tutkimusprofessori MTV:lle: Näihin neljään kysymykseen saadaan pian vastauksia koronan brittimuunnoksesta – "Suomessa on menossa omat tutkimukset"Isossa-Britanniassa todettua koronaviruksen mutaatiota voi löytyä jo Suomestakin – virologi Euroopan rajoitustoimista: "Kyllä tässä varmaan aikalisä on tarpeen"
KoronavirusIso-BritanniaEurooppaAustraliaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • to16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • ke20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • ke15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä