Ben pysäytti auton ja ryntäsi pelastamaan loukkaantunutta kissaeläintä – tajusi pian erehdyksensä: "En voi uskoa, että käännyin takaisin tämän vuoksi"

Brittimies sai hyvät naurut tajutessaan, minkä vuoksi oli pysäyttänyt autonsa.
Kun Ben Lilly, 40, oli ajelemassa Englannin West Yorkshiressa viikonloppuna, huomasi hän tiellä huomiota herättävän leopardikuvion. Kahden lapsen isä kertoo muistaneensa uutisia muista alueella nähdyistä isoista kissaelämistä, joita oltiin nähty alueella, joten hän päätti auttaa loukkaantunutta eläintä, kertoo Mirror.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
Kahden lapsen isä nousi autosta varovasti haluttomana lähestymään kenties vielä elossa olevaa eläintä. Otuksen hännän pystyi selkeästi havaitsemaan epämääräisestä kasasta, ja Ben kierteli "raatoa" tovin ennen kuin tajusi, mitä hänellä oikeasti oli edessään.
– Varovasti! Kuollut leopardi tiellä Halifaxiin! Voi ei, se on jonkun naikkosen takki edellisillalta, en voi uskoa, että käännyin takaisin tämän vuoksi, mies nauraa Facebook-julkaisussaan.
Tiellä todella lojui vain jonkun leopardikuvioinen takki.
"Minun piti katsoa kahdesti"
Tapaus herätti hilpeyttä ja tuhansia tykkäyksiä ja jakoja Facebookissa.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Voi luoja. Luulin todella, että se oli leopardi ennen kuin luin, mitä kirjoitit, nauroi eräs.
– Hauskaa! Minäkin olisin pysähtynyt, vakuutti toinen.
– Hitto vie! Ajattelin samaa, kun ajoin sen yli tänä aamuna, tunnusti kolmas.
– Voi luoja, minun piti katsoa kahdesti, myönsi eräs kommentoija.
Vastaavia erehdyksiä on sattunut ennenkin. Muutama vuosi sitten järkyttyneet naiset soittivat apua roskiksesta löytämälleen kissalle, mutta kokivatkin lopulta hupaisan yllätyksen. Toisen kerran poliisit ryntäsivät pelastamaan vahingoittunutta saukkoa, mutta havaitsivat pian, ettei mitään oikeastaan ollut tehtävissä – etenkään, kun karvakasa ei ollutkaan saukko.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.
Lähteet: Mirror, Ben Lilly / Facebook
Uusimmat
-
09:26
Suomen "sulku" ei ole mitään verrattuna Euroopan lockdowneihin – ranskalaiset pelkäävät 55 kauhun päivän toteutumista uudelleen
-
09:23
Hasbro nimesi ikonisen Toy Story -hahmon uudelleen – "pelkkä Perunapää" johti someraivoon, vaikka kyseessä oli väärinkäsitys
-
09:21
Iltalehti: Bitcoin-miljonäärinä esiintynyt Toni paljastui huijariksi, miljoonien sijaan velkomustuomioita
-
09:13
Kuva: Mercedes paljasti yksityiskohdan uudesta autostaan – värityksessä ripaus aiempaa hohtoa
-
Hae mukaan Suomen kaunein koti -sarjan uusille kausille: haemme mukaan sekä kauniita koteja että kesämökkejä! Mainos
-
08:53
Rosanna Kulju osti itselleen kodin – asunto sijaitsee Helsingin kantakaupungissa
-
08:33
72-vuotias suomalaisnainen joutui Microsoft-huijauksen uhriksi – näin yleinen huijaus toimii
-
08:31
"Trumpin puheessa oli yksi erityisen vastenmielinen piirre" – Maailmanselittäjät purki ex-presidentin puheen osiin
-
08:06
Formulakuskin auto lähti täysin lapasesta – ”Hän nousi ilmaan kuin lentokone”
-
08:06
Yöllinen tulipalo Sievissä: Omakotitalon asukkaat heräsivät palovaroittimen hälytykseen ja havaitsivat liekit
-
07:52
Suomen MM-hopeahiihdossa hieno taustatarina – "Suksen päällä näytti lukevan Perttu"
-
07:42
Missikaunotar Sara Siepin hehkeä lomakuva kerää kehuja: "Kaunis"
-
07:20
Aseistettu kukko tappoi omistajansa Intiassa: Sivalsi miestä nivusiin
-
07:19
NHL:n yön suomalaiset: Kevin Lankinen taas muurina NHL-uransa kovimmassa tulituksessa
-
07:03
Miksi toisia sattuu hammaslääkärissä enemmän? Syy piilee näissä asioissa
-
07:01
Vieressä oli sensaatio tekeillä – yksi huudahdus herätti Krista Pärmäkosken huomion
-
06:47
Pettääkö Kiina ilmastolupauksensa? Sanat ja teot ristiriidassa – naapurissa näytetään parempaa mallia: "Avaa tietä muutokselle"
-
06:27
Täyssähköautojen määrä Suomessa kaksinkertaistui vain vuodessa
-
06:27
Kommentti: Mäen ja Hakolan MM-menestys poikkeuksellinen jackpot – hopeahuumaan olisi ollut osuvampikin Suomi-rapin hitti
-
06:22
Valko-Venäjän oppositiojohtaja Tsihanouskaja saapuu vierailulle Suomeen
-
Lataa lisää