Brittiläinen lentoyhtiö British Airlines kertoi keskeyttävänsä kaikki suorat lennot Kiinaan. Myös Kiinasta Britanniaan lähtevät lennot on peruttu koronavirustartuntojen vuoksi, kertoo BBC.
Päätös tehtiin pian sen jälkeen, kun Britannian ulkoministeriö neuvoi eilen kansalaisiaan olla matkustamatta Manner-Kiinaan, ellei matkalle ole erityisen painavaa syytä.
Näin ollen Lontoosta Pekingiin tai Shanghaihin lentäviin koneisiin on mahdollista ostaa lippuja aikaisintaan maaliskuussa.
– Miehistömme turvallisuus on aina etusijalla, British Airlinesin tiedottaja perustelee City A.M. -sivustolle.
Useat maat evakuoivat kansalaisiaan
Euroopan komissio kertoi eilen, että EU-maiden kansalaiset tuodaan lentokoneilla pois uuden koronaviruksen piinaamasta Wuhanin kaupungista Kiinasta.
Komission mukaan ensimmäisellä lennolla Wuhanista tuodaan 250 Ranskan kansalaista. Toisella lennolla tuodaan yli sata muiden EU-maiden kansalaista.