– Kaikilla ihmisillä on hänestä mielipide ja useimmilla on mielikuva jostain absoluuttisen pahasta. Tulla sitten yleisön eteen – kyllä se vaatii pokkaa.
Juontaja-toimittaja Tuomas Enbuske aikoo tänään kysyä Anneli Auerilta kaiken, mitä mieleen tulee. Kukaan ei ole asettanut hänelle rajoja kysymysten tai aiheiden suhteen.
– En usko, että mikään kysymys häntä järkyttäisi enää, eikä ole mitään, mitä en kehtaisi tai uskaltaisi kysyä. Auer on ollut niin monessa poliisikuulustelussa ja häneltä on kysytty näistä karmeista teoista useita kertoja. Tilanne on kuitenkin erilainen, kun paikalla on yleisö.
Auer nousee SuomiAreena-tapahtumassa Antinkadun lavalle kello 17 alkaen. Tilaisuuden voi katsoa suorana MTV Katsomossa ja MTV.fissä.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Aueria syytettiin miehensä murhasta, mutta pitkien oikeudenkäyntien jälkeen hänet todettiin tähän syyttömäksi. Hän hakee myös seksuaalirikostuomion purkua sekä valtiolta korvausta vapaudenmenetyksestä.
Auerin syksyllä julkaistavassa kirjassa Murhalesken muistelmat (Into kustannus) paljastuu Enbusken mukaan asioita, joita ei ole ennen ollut julkisuudessa. Näihin hän aikoo tarttua myös haastattelussa.
Enbuske sanoo ajattelevansa kaikkia haastatteluja yhtä tärkeinä. Auer kuitenkin poikkeaa aiemmista haastateltavista monella tavalla.
– Tiedän hänestä niin paljon, enkä kuitenkaan mitään. Olen lukenut hänestä kaiken; lehtijutut, Tampereen yliopiston tutkimuksen, oikeuden pöytäkirjoja, murha.infon ja muiden palstojen kirjoituksia. Nyt olen myös lukenut hänen oman kirjansa luonnoksen.
