Audi uskoo "kehonrakentajamallinsa" olevan naisten mieleen: "Oli virhe ajatella, että kaikki naiset haluavat söpöjä autoja"

Audi on ladannut paljon odotuksia uuteen ja aggressiivisemmin muotoiltuun Q3-malliin.
Audi uskoo, että sen viime vuonna uudistettu Q3-katumaasturi vetoaa naisiin aiempaa enemmän. Saksalaisvalmistajan mukaan auto on naisille – niin kuin miehillekin – statussymboli.
– Oli virhe ajatella, että kaikki naiset haluavat söpöjä autoja, Audin muotoilija Matthias Fink toteaa.
Toisen sukupolven Q3 on aiempaa lihaksikkaamman näköinen, ja Audi itse puhuukin jopa kehonrakentaja-lookista. Keulan kookkaan kehystykset sekä pullottavat kyljet antavat autolle aiempaa aggressiivisemman ilmeen. Uusi Q3 on edeltäjäänsä 96 millimetriä pidempi ja 18 milliä leveämpi, mutta korkeudesta on viilattu pois viisi milliä.
Kolmanneksi myydyin Audi
Q3 on saksalaisvalmistajan kolmanneksi myyvin malli Q5:n ja A4:n jälkeen. Joka kymmenes myyty Audi on Q3. Vaikuttavamman ulkonäön lisäksi Audi pyrkii lisäämään Q3:n myyntiä edellismallia nykyaikaisemmilla kuljettajaa avustavilla järjestelmillä sekä matkustamoon saaduilla lisäsenteillä.
Uuden sukupolven myötä Audi siirsi Euroopan-markkinoille menevien Q3-mallien valmistuksen Unkariin Espanjassa sijaitsevalta Seatin-tehtaalta, johon puolestaan siirrettiin uuden A1:n tuotanto Brysselistä, jossa keskitytään jatkossa sähköauto e-tronin valmistukseen.
Q3:n kovimmat haastajat ovat BMW X1, Mercedes-Benz GLA sekä Volvo XC40.
Lähde: Automotive News Europe
Uusimmat
-
23:50
MTV seurasi juhannuksen viettoa: Viisi ihmistä hukkunut
-
23:47
Juhannuksena tuhannet soittivat apua hätäänsä – hukkuneita ainakin viisi, sunnuntain liikenteessä kuoli yksi
-
22:48
Elli, 42, on veriprikaatilainen, jolle taideaktivismi antaa tulevaisuuden toivoa – ”Me emme pyri kontrolloimaan yleisön vastaanottoa"
-
21:59
Jari-Matti Latvala täysin äimistynyt Kalle Rovanperän suorituksesta Keniassa – "Minulla ei ole enää sanoja"
-
21:42
Osa yöjunista voi myöhästyä ensi yönä useita tunteja – junat myöhästelleet eri puolilla Suomea pitkin päivää
-
21:22
Coloradon päävalmentaja hehkuttaa loukkaantumisesta kärsinyttä tähteään kutospelin alla – "Hänen luovuuttaan tarvitsemme"
-
21:08
Christoffer Strandbergin pyöräilyasu kiinnitti somekansan huomion: "Tulee ihan väkisin mieleen Borat"
-
21:06
Istanbulissa poliisi hajotti Pride-marssin – yli 200 ihmistä otettiin kiinni
-
20:53
Video: Mikko Rantanen ennakoi kuudetta NHL-finaalia – ratkeaako Stanley Cup ensi yönä?
-
20:22
Käärme puri amerikkalaisnaista silmään tämän kotiovella – ovikoriste sai onnettomuuden jälkeen kyytiä
-
19:54
Yksi päätös muutti koko Yhdysvaltojen liittovaltion aborttilinjan – "En usko, että tällaista kysymystä jätettäisiin Suomessa tuomioistuinten linjattavaksi"
-
19:48
Sami Välimäki neljäs golfin Euroopan kiertueen kisassa – kuittaa muhkean palkintorahan
-
19:45
19-vuotias kehonrakentajalupaus menehtyi onnettomuudessa
-
19:21
Kalle Rovanperä hehkutti haastavan rallin voittoa – "Oli tämä varmasti raskain kilpailu, jonka olen koskaan ajanut"
-
19:07
Sanna Marin kehotti juhlimaan Pride-viikkoa: "Juhlitaan yhdessä rakkautta"
-
19:01
Suomalaiset luottavat perinteisiin jäätelömakuihin, jäätelömyyjä arvelee syyksi hintaa: "Halutaan rahalle vastine"
-
19:01
Hammaslääkärit varoittavat trendijuomasta: Riskinä hampaiden reikiintyminen, tulehdukset ja värjääntyminen
-
18:57
Valtteri Bottas viettää juhannusta Suomessa – tunnelmakuva loksauttaa leukoja maailmalla
-
18:51
Pelastusaluksella vietetty juhannus voi kuulostaa erikoiselta, mutta vapaaehtoisia on tänäkin vuonna tunguksi asti: "Mieluummin täällä kuin muualla"
-
18:45
”On paljon hetkiä, jolloin ihminen tuntee, ettei kukaan ole sinun puolella” – Helsinki Pride järjestetään Oslon terrori-iskusta huolimatta
-
Lataa lisää