Asiantuntijan matkavinkit Intian ihmeisiin - Nämä pitää nähdä!
Virpi Hämeen-Anttilalle rakas Intia on antoisa matkakohde. Suuresta maasta löytyy niin historiaa ja hiekkarantoja kuin vuoria ja viidakkoakin.
– Matka Intiaan on kuin kulttuurihistorian peruskurssi. Siellä on niin monta historian kerrosta. Se on vähän kuin Italiassa, historia elää, Virpi Hämeen-Anttila kertoo suosikkikohteestaan.
–Se, mihin Intiassa kannattaa matkustaa, riippuu siitä, miten pitkäksi aikaa Intiaan menee ja mitä haluaa. Intia on suuri alue kuin EU. Siellä pitää valita: ottaa vaikka jonkun kaupungin alue, ja kierrellä siinä ympäristössä.
Perinteinen matkareitti, niin sanottu kultainen kolmio, eli Delhi, Agra ja Jaipur, on Hämeen-Anttilan mielestä syystäkin suosittu: se sopii hyvin ensimmäistä kertaa Intiaan matkustavalle.
Historiasta ja temppeleistä kiinnostuneille hän suosittelee retkeä Intian pyhimpään kaupunkiin Varanasiin. Khajurahon temppeli Keski-Intiassa on myös aivan erityisen hieno, Hämeen-Anttila vinkkaa.
Idässä, esimerkiksi Sanchissa, voi ihailla buddhalaisia temppelikumpuja, stupia. Mumbain ympäristössä länsirannikolla on shivalaisia temppeleitä. Ellorassa on valtavan hieno kallioon veistetty temppeli, ja Ajantassa buddhalaisia kalliomaalauksia, Hämeen-Anttila luettelee.
Hiekkarantoja ja Himalajaa
Goa on tuttu kohde auringonpalvojille, mutta Hämeen-Anttila muistuttaa, että Intiassa on muitakin hienoja rantakohteita, esimerkiksi Sri Lankassa ja Tamil Nadussa.
–Kerala on myös aika hieno alue, viidakkoinen ja vihreä, Hämeen-Anttila huokaa, ja kuvailee asuntolaivojen lipumista alueen suistomaisissa maisemissa.
Itse hän suuntaa kuitenkin mieluiten vuorille, Himalajan valtakuntiin.
– Ihmisiä on vähemmän, ja luonto, ilmasto ja kulttuuri ovat niin kiinnostavia, Hämeen-Anttila kuvailee.
Tiibetiin voi olla vaikea matkustaa, mutta tuosta Himalajan valtakunnasta kiinnostuneille Hämeen-Anttila suosittelee reissua Intian Dharamsalaan, jossa näkee tiibetiläistä elämänmenoa.
Hämeen-Anttila kehottaa nauttimaan myös maan maineikkaasta ruokakulttuurista, joka vaihtelee alueittain. Tuliaisiksi hän vie käsityötaidetta ja kankaita.
–Intia on oikea tekstiilinmetsästäjän taivas. Aina on kapsäkki täynnä palatessa, Hämeen-Anttila nauraa.
Studio55.fi/Milja Atu
Kuvat Colourbox
Uusimmat
-
17:29
Voiko Suomen liikennepolitiikassa tapahtua täyskäännös? Asiantuntija kertoo, mikä on mahdollista ja mikä ei
-
17:20
Kommentti: Onko pääministeri Sanna Marin täysin tietämätön vai peräti häikäilemätön Hornet-selittelyissään?
-
17:05
Tältä näyttää uusi versio Hirttämättömät-elokuvasta
-
17:00
Barcelonan erotuomariskandaali ottaa uusia kierroksia – UEFA tutkii väitteet jättimaksuista
-
16:48
Turkin ulkoasianvaliokunta hyväksyi Suomen Nato-jäsenyyden ratifioinnin
-
16:43
Seitsemän ja Kymmenen uutisissa tehdään tänä iltana historiaa: "Sopivasti jännittää" – tästä on kyse
-
16:42
Suomen ilmatilassa ensimmäistä kertaa nähty yhdysvaltalainen RC-135W on täysiverinen tiedustelukone – näitä asioita se haistelee
-
16:36
Kranaatti-iskussa Ukrainassa haavoittuneet suomalaiset palaavat kaikki takaisin rintamalle: "Ovat pian taas taistelukunnossa"
-
16:34
Poliisilta varoitus: Autovaras vie avaimia kuntosalien pukutiloista itäisellä Uudellamaalla – "tekotapa on ollut samanlainen"
-
16:25
Biojätteen keräys laajenee pääkaupunkiseudulla 1–4 asunnon kiinteistöihin – vaihtoehtona omaehtoinen kompostointi
-
16:19
Ruotsi haluaa Unkarilta vastauksen Nato-ratifioinnin lykkäyksestä
-
16:17
Tutkija pohtii: Mahdollistaisiko Suomen Nato-jäsenyys hävittäjien viemisen Ukrainaan?
-
16:10
Metti Forssell paljasti, mitä hänen miehensä teki synnytyslaitoksella vaimon maatessa kivuissaan – jakoi hulvattoman videon
-
16:05
Suomalaispohatan mahtipontinen tarjous löi kaikki ällikällä – paljastaa valttikorttinsa ostokilvassa Manchester Unitedista
-
15:59
Poliisi ampui käsiasetta kanniskellutta miestä Salossa – kysessä oli poliisin mukaan kuula-ase
-
15:56
Slovakia on antanut Ukrainalle ensimmäiset Mig-hävittäjät – MTV seuraa sotaa
-
15:45
Satu Rämön suosittu dekkaritrilogia saa päätöksensä tänä vuonna – suunnitteilla myös tv-sarja
-
15:37
Outokumpu ja Fortum selvittävät pienydinvoimalan rakentamista – tässä mahdollinen sijainti
-
15:37
Väitteet Finnair Kitchenin epäasiallisista rekrytointikäytännöistä tulivat yllätyksenä pääluottamusmiehelle ja Finnairille
-
15:01
Siivoojien ja kiinteistönhoitajien laaja lakko alkoi – "Roskikset voivat täyttyä ja saniteettitiloista paperit loppua"
-
Lataa lisää