Asiantuntijan mukaan Venäjä testaa rajatoimillaan Nato-Suomen kykyä suojella omaa aluettaan. Raja-asemien sulkemisia ei Venäjällä hänen mukaansa osattu odottaa.
Suomi sulkee ensi yönä Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat.
Taustalla on lisääntynyt turvapaikanhakijoiden määrä. Venäjän epäillään edesauttaneen turvapaikanhakijoiden pääsyä rajalle.
Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön pääsihteerin vanhempi strateginen neuvonantaja, Venäjä-asiantuntija Hanna Smith arvioi Venäjän halunneen toimillaan osoittaa Suomelle, että Nato-jäsenyydellä on seurauksensa.
Tämä on Smithin mukaan vai yksi teko toimien ketjussa, joihin saattavat kuulua myös esimerkiksi Itämerellä tapahtuneet kaapelivauriot.
– Mitä tahansa voi olla odotettavissa. Ei ehkä mitään isoa, mutta tällaista pientä kiusaa koko ajan; testaamista, härnäämistä. Haetaan uutta tapaa olla rajanaapureita, Smith toteaa MTV:n Huomenta Suomen haastattelussa.
Venäjän toimet luovat Smithin mukaan Suomeen ”epävarmuuden ilmapiiriä”.
– Tietenkin se johtaa siihen, että hirveän paljon huomiota menee tähän asiaan ja resursseja lähtee. Mutta suoranainen ”uhkauhka” ei juuri nyt ole päällä.
