Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntija: Putinin sotakone saattaa olla pian pahassa pinteessä

1:13Stubb: Venäjä menettänyt miljoona henkeä –"Jossain vaiheessa seinä tulee Putinille vastaan"Presidentti Alexander Stubb: Venäjä menettänyt miljoona henkeä –"Jossain vaiheessa seinä tulee Putinille vastaan"
Julkaistu 17.05.2025 19:30

MTV UUTISET – STT

Venäjä valmistautuu jälleen hyökkäämään, mutta jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessä vaikeuksia, arvioi Jack Watling Rusi-instituutista.

Brittiläinen sotatieteilijä, Rusi-instituutin vanhempi tutkija Jack Watling arvioi monen muun tavoin Venäjän aloittavan pian laajemman kesähyökkäyksen Ukrainassa. Jos Ukraina pitää lähikuukaudet pintansa, Venäjän sotakoneistolla saattaa olla edessään suuria ongelmia.

Viimeksi kuluneen kuukauden aikana venäläisten hyökkäystoiminta rintamalla on Watlingin mukaan ollut vähäisempää, koska Venäjä ei ole halunnut näyttäytyä Yhdysvalloille olevansa este aselevolle.

Lue myös: Trump ja Putin keskustelevat maanantaina

– Samalla he ovat kuitenkin tehostaneet (sotilaiden) rekrytointia ja ylittäneet siinä toistaiseksi tavoitteensa tänä vuonna. Sen takia uskon, että näemme pian taas laajempia hyökkäyksiä, kunhan tämä jossain määrin intensiivinen diplomatian vaihe päättyy, Watling arvioi Lennart Meri -konferenssin keskustelussa Tallinnassa tänään.

Hyökkäyksen tarkoituksena on vakuuttaa Ukraina ja sen tukijat siitä, että Venäjä on matkalla voittoon. Se ei Watlingin mukaan ole kuitenkaan varmaa.

Hänen mukaansa Ukrainassa ymmärretään, että edessä on raskaita kuukausia, joiden aikana kalustoa ja sotilaita sekä todennäköisesti myös joitakin alueita menetetään.

– Tämä ei kuitenkaan merkitse sitä, että ukrainalaiset olisivat yhtään vähemmän päättäväisiä puolustautumaan tai että he eivät kykenisi pitämään puoliaan, Watling sanoo.

Rekrytoinnista poliittisesti hankalampaa?

Jos Ukrainan puolustus selviää lähikuukausista, Venäjällä on Watlingin mukaan edessä tilanne, jossa se on kuluttanut loppuun nykyisen sotakalustonsa. Näin ollen se joutuu turvautumaan yhä enemmän uustuotantoon, joka on paljon riippuvaisempi kansainvälisistä tuotantoketjuista ja siten alttiimpi lännen Venäjä-pakotteille.

– Pian nähdään, estävätkö pakotteet Venäjää jatkamasta, Watling sanoo.

Lue myös: Iskuja heti neuvotteluiden jälkeen: Valtava räjähdys Krimillä, verinen venäläisisku siviilibussiin

Watling kertoo esimerkkinä, että yksi Venäjän suurimmista kromin tuottajista meni hiljattain konkurssiin. Kromia käytetään muun muassa tykkien putkissa.

– Tämä tapahtui juuri pakotteiden ansiosta, Watling sanoo.

Hänen mukaansa siksi nyt pitäisi tehdä kaikki mahdollinen pakotteiden tehokkaaksi toimeenpanemiseksi samalla, kun Ukrainan sotilaallisen tuen jatkumisesta pidetään huolta. Jälkimmäisen osalta Euroopassa kannattaa Watlingin mukaan toimia olettaen, ettei Yhdysvalloista ole tulossa uusia aseapupäätöksiä.

Lue myös: Näin Kreml kommentoi Putinin ja Zelenskyin mahdollista tapaamista

Venäjän eteen tulee Watlingin mukaan myöhemmin tänä vuonna myös tarve uusien sotilaiden rekrytoinnille, mikä voi olla entistä vaikeampaa, koska halukkaita miehiä rahakkaiden palvelussopimusten solmimiseen voi olla vähemmän.

– Venäjä saattaa joutua käyttämään aiempaa kovempia pakkokeinoja saadakseen sotilaita asevoimiin, Watling ennustaa.

Hänen mukaansa tämä ei tarkoita sitä, etteikö Venäjä kykenisi jatkamaan sotimista, mutta sodan poliittinen hinta saattaa silti nousta selvästi.

Lisää aiheesta:

Trump puski Zelenskyin selkä seinää vasten – tutkija: Ukraina vaarassa menettää lisää alueitaTutkija hämmästyi: USA:n Ukraina-tuen mahdollisesta loppumisesta ei juuri puhutaUkrainalaisväite: Putinin armeija voi pystyä kesällä läpimurtoon – "Olosuhteet ovat Venäjälle parhaat sitten sodan alun"Risto E.J. Penttilän mukaan nyt ollaan suuressa käännekohdassa: Putinin valtakausi voi olla ohi tai taktinen ydinase lentää – "Venäjää kohdeltaisiin kuin Natsi-Saksaa"Suomalaisasiantuntijat: Pattitilanne Ukrainan rajalla ei voi jatkua kuukausikaupalla, Venäjän päätettävä pian sotavoimiensa käytöstä – "use it or lose it",Putin pelaa poliittista uhkapeliä Ukrainan rajalla – Kuinka todennäköinen Venäjän uusi hyökkäys olisi?
Ukrainan sotaVladimir PutinVenäjäUkrainaPakotteetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 12:19
    Donald Trump

    Ukrainan-rauhansuunnitelma sisältää ennennäkemättömän lupauksen

  • 10:49
    Donald Trump

    Hän on Trump-kuiskaaja: Edustaa Venäjää Ukraina-neuvotteluissa

  • 10:41
    Venäjä

    Analyysi: Jos Trump alistaa Ukrainan, näitä keinoja hän käyttää – Suomeakin kiristettäisiin

  • 10:26
    Venäjä

    Venäjä häivytti itsensä täysin: "Trumpin suunnitelma" – Putinista ei pihahdeta sanaakaan

  • 10:18
    Alexander Stubb

    Täystyrmäys rauhansuunnitelmalle eduskunnasta: "Ei edes paperin arvoinen, jolle se on tulostettu" – näin Stubb kommentoi ehdotusta