Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arsenalin suomalaispelaaja kohdannut rasismia – puhuu silti lämpimästi kotimaastaan

Lehtikuva
Julkaistu 31.05.2016 06:20
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

@jmunukka

Tamperelaislähtöinen Glen Kamara on yksi Suomen kiinnostavimmista pelaajista, kun Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue kohtaa Färsaaret EM-karsintojen avausottelussa.

Kovin monella suomalaisjalkapalloilijalla ei ole vyöllään ottelua suurseura Arsenalin miehistössä. Mutta 20-vuotiaalla Glen Kamaralla on – tosin vain yksi.

Nuorukainen istui penkillä Mestarien liigassa vuoden 2014 lopulla, kun Arsenal kohtasi turkkilaisen Galatasarayn. Debyytti kentällä koitti kuitenkin vasta seuraavan vuoden lokakuussa Liigacupin ottelussa Sheffield Wednesdayta vastaan.

Arsenal hävisi 0–3, mutta ruma tappio ei pyyhi hymyä Kamaran huulilta.

– Se oli unelmien täyttymys. Täysin erilainen kokemus kuin alle 21-vuotiaissa pelaaminen. Oli todella hyvä saada peliaikaa, Kamara muistelee englanniksi. 

Teininä unelman kimppuun

Unelma huippujalkapalloilijan ammattista lähti lentoon kunnolla jo 12-vuotiaana, kun Tampereella syntynyt Kamara muutti äitinsä kanssa Englantiin.

Kamar
Puolustavana keskikenttämiehenä pelaavaa Kamaraa on kutsuttu taitavaksi, sulavaksi ja sinnikkääksi jalkapalloilijaksi.Lehtikuva

Hän teki Arsenalin kanssa ammattilaissopimuksen vuonna 2014 ja pelasi viime kauden lainalla Englannin kolmanneksi korkeimman sarjatason joukkueessa Southend Unitedissa.

Lainasopimus päättyi tähän kauteen, eikä Kamara vielä tiedä, mitä seuraa hän edustaa ensi kaudella. Jonkinlainen uusi lainapesti on kuitenkin todennäköinen. 

Murtautuminen Arsenalin ykkösmiehistöön on kivikova tehtävä ja vaatii seuran managerilegendan Arsene Wengerin vakuuttamista. Kamara on käynyt valmentajavelhon kanssa lyhyitä keskusteluja.

– Hän on hiljainen mies ja kuuntelee mieluummin kuin on itse äänessä. Pelissäni on paljon kehitettävää: pitkät pallot, taktiikka, kaikki, taitavaksi, sulavaksi ja tyylikkääksi jalkapalloilijaksi kuvailtu Kamara sanoo.

Nuoren miehen vanhemmat ovat kotoisin Sierra Leonesta ja kasvu Suomessa ei sujunut täysin kivuttomasti. Jalkapalloon keskittyvälle FourFourTwo -lehdelle viime marraskuussa antamassaan haastattelussa Kamara kertoi kohdanneensa Suomessa rasismia.

– Kun olin nuorempi, minua nimiteltiin. Kuulin n-sanaa, oli pientä käsikähmää ja sen sellaista. Toisessa joukkueessa, jossa pelasin, olin ainoa musta pelaaja. Siellä oli suvaitsemattomuutta, mutta se ei vaikuttanut minuun, Kamara sanoi.

– (Suomen) edustaminen on minulle todella, todella suuri kunnia. Siellä minä kasvoin ja maan edustaminen on uskomatonta. Rakastan suomen kieltä.

Enää rasismikeskustelu ei tunnu häntä kiinnostavan. Mies puhuu aiheesta vaitonaisesti haastattelussa auringossa kylpevällä Oulunkylän tekonurmella, jossa nuorten maajoukkue tekee viimeistelyharjoituksia Färsaaret-ottelua varten. 

– Olen unohtanut melkein kaiken, siitä on pitkä aika. 

Glen"Haluan uskoa, että olen joukkueen hauska kaveri", Glen Kamara sanoo roolistaan Pikkuhuuhkajien pukukopissa.Lehtikuva

Kaipuun kohteena kinkkukiusaus

Toisin kuin toinen suomalaistaustainen Arsenalin mies Carl Jenkinson, on Kamara päättänyt edustaa loppu-uransa Suomea maajoukkueissa. Hän puhuu kotimaastaan hyvin lämpimästi, ja maailmalla tulee ikävä erityisesti suomalaisia ruokia.   

– Kinkkukiusaus, sitä ei valmisteta Englannissa. Makaronilaatikko ja suklaa, Geisha on suosikkini. Ja kyllä, osaan puhua suomea, joukkueen velmuksi kutsuttu Kamara naurahtaa. 

Suomi ja Färsaaret kohtaavat ensi torstaina. Muut joukkueet lohkossa ovat Itävalta, Venäjä, Azerbaidzan ja Saksa. 

Lisää aiheesta:

Suomen huippulahjakkuus Lucas Bergström, 21, viikosta toiseen Valioliiga-jätin riveissä – "Mitä vain voi tapahtua"Huuhkajien uusi jokerikortti on entinen lapsitähti, joka ihastutti Barcelonassa ja harjoitteli 50 tuntia viikossa – "Oliver on harvinaislaatuinen"Huuhkajien taituri elää unelmaansa idolinsa David Beckhamin alaisuudessa – himoittuun seuraan on huhuttu jopa Lionel Messiä: "Sanoin agentille heti, että ehdottomasti"13-vuotiaana ulkomaille muuttanut maalitykki keskipisteessä Talin kentällä – Juha Malinen heitti sytykettä kuumaan aiheeseen: "Pikkuisen malttamatonta puhetta"Saksassa muhii 19-vuotias suomalaislahjakkuus, jolla on harvinaista potentiaalia Huuhkajien puolustuksen johtotähdeksi – "Haluan olla iso pelaaja"Huuhkajien uusi kasvo äänesti Yhdysvaltojen presidentinvaaleissa ja vaatii muutosta mustien kohtelulle – "Se on mennyt viime aikoina jopa huonompaan suuntaan"
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • ti15:22
    Helmarit

    Suomalaislegenda Linda Sällström lopettaa

  • ma20:43
    Jalkapallo

    Oliver Antmanille uusi päävalmentaja

  • 17.10.18:09
    Jalkapallo

    Entinen Huuhkajat-hyökkääjä lopettaa uransa

  • 17.10.14:51
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: KTP-pomo on epäonnistunut pahasti – "Nakertaa joukkuetta sisältä"

  • 15.10.09:23
    MM-karsinnat

    Ensimmäinen MM-paikka Eurooppaan – jalkapallon jättikisoissa jo 28 maata