Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Pennanen kertoi: Nuoret Leijonat kunnioitti menehtynyttä suomalaista huippukitaristia – ele sai hienon lopun

0:47Nuorille Leijonille MM-pronssia – Venäjä kaatui selvin lukeminNuorille Leijonille MM-pronssia – Venäjä kaatui selvin lukemin.2021 Getty Images
Julkaistu 06.01.2021 07:13
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa Suomen joukkue nappasi mitalit mukaansa, kun se kaatoi pronssiottelussa Venäjän lukemin 4–1. Suomi lähti pronssiotteluun vaikeasta paikasta, sillä alla oli karvas välierätappio. Nuorten Leijonien päävalmentajan Antti Pennasen mukaan voimaa ammennettiin muun muassa yhdestä hienosta eleestä.

Suomelle Yhdysvallat-välierätappio oli kova paikka, sillä isossa kuvassa Nuoret Leijonat oli jopa USA:ta edellä.

– Se oli kova paikka. Pelasimme erittäin hyvää lätkää ja hävisimme. Siitä piti sitten lähteä keräämään tätä pronssipeliä varten, Suomen joukkueen päävalmentaja Antti Pennanen mietti.

Rakennusprosessi sisälsi muun muassa yhden kunnioittavan eleen.

– Pidimme pari tapaamista ja juttelimme porukalla. Pelin alla näytimme videon tästä meidän matkastamme. Muistelimme samalla yhtä hienoa suomalaista kitaristia, nyt edesmennyttä.

Pennanen viittasi Alexi Laihoon, jonka kuolema tuli julki maanantaina. Children of Bodom -yhtyeen keulakuvana tutuksi tullut ja Suomen tunnetuimpiin kitaristeihin kuuluva Laiho, 41, menehtyi viime viikolla kodissaan Helsingissä.

– Teimme kunniaa hänelle. Mietimme, että kuinka taitava hän oli omassa asiassaan. Samalla mietimme myös sitä, että kuinka ainutlaatuisia hetkiä nämä ovat, kun pääsemme pelaamaan mitalipelejä. Kaivoimme sieltä tunnetta.

– Halusimme saada hyvän päätöksen yhteiselle tarinallemme. Alku oli vähän hidas, mutta sitten saimme tunnetta ja olimme vahvoja. Voi pojat, kuinka paljon he joutuivat repimään, Pennanen sanoi joukkueestaan.

Pennanen viittasi siihen, miten Suomen pelaajat olivat kokeneet kolhuja matkan varrella.

– Voi kun tietäisitte ja saisin kertoa, että missä kunnossa osa pelaajista oli ja on. Ei voi kuin hattua nostaa!

Tuntuiko siltä, että saitte joukkueesta kaiken irti?

– Pitää muistaa, että meillä ei ollut mitään pitkää yhteistä valmistavaa jaksoa tässä alla. Tulimme käytännössä parin harjoituksen kautta ensimmäiseen peliin. Ja nyt kun miettii, miten hyvin pystyimme kehittämään peliä matkan varrella. Ikinä peliä ei saa täydelliseksi, eikä se ole tavoitekaan. Meidän piti vain saada tietyt asiat riittävän hyviksi, jotta pystyimme pärjäämään. Tavoite oli voittaa maailmanmestaruus. Onnistuimme, kun saimme mitalin. Mutta kyllä, aika maksimit joukkueesta saatiin revittyä irti, Pennanen myönsi.

LUE: Anton Lundell sai Nuorten Leijonien mitalijuhlissa erikoisen tehtävän – "Ihmettelin, että mikä homma?"

Lisää aiheesta:

Karri Kiveltä hurja arvio Nuorista Leijonista: "Parasta ikinä"Teuvo Teräväinen esitti MM-kisoissa suoran pyynnön – kultaluotsilta täystyrmäys: "Jouduin sanomaan"Jukka Jalonen ihastelee MM-hopeaa – tunnelma kääntynyt voiton puolelle: "Kertoi joukkueesta paljon"Anton Lundellilta hienoja sanoja Nuorten Leijonien 25 pelaajasta – "Teki tästä niin ainutlaatuisen"Nuoret Leijonat koki karvaan MM-takaiskun – yksi tekijä ohjaa nälkäiseen päätökseen: "Heille kunniallinen päätös"Antti Pennanen: Nuoret Leijonat joutui NHL-tason mankeliin – "En ole hetkeen tuollaista nähnyt"
U20 MM-kisatLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

U20 MM-kisat
  • 3.8.09:46
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat nujersi Ruotsin – Aatos Koivu maalipörssin ykkönen

  • 30.1.08:41
    Nuoret Leijonat

    Lauri Mikkola, 43, käänsi rajun kritiikin onnistumiseksi – laukoo nyt suorat sanat Suomi-kiekon isosta huolenaiheesta

  • 7.1.19:06
    Nuoret Leijonat

    MM-hopeavahti Petteri Rimpiseltä puhetta NHL-varauksesta ja Liigasta: "Käydään hakemassa se kirkkain"

  • 7.1.18:33
    Nuoret Leijonat

    Nuoret Leijonat itki kovaa

  • 7.1.16:42
    Nuoret Leijonat

    Melkeristä, 19, tehtiin syntipukki Nuoret Leijonat -pelin takia – nyt purkautuu kovin sanoin Tommy Salo