Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Annika Saarikko kommentoi karua raporttia keskustan tilasta MTV Uutisille: Ansiokas ja tarpeellinen

1:31Keskusta jätti välikysymyksen sote-palveluista – Annika Saarikko, eikö keskustan pitäisi itse vastata omaan kysymykseensä?Katso myös: Keskusta jätti välikysymyksen sote-palveluista – Annika Saarikko, eikö keskustan pitäisi itse vastata omaan kysymykseensä?
Julkaistu 04.11.2023 18:44
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kommentoi tuoretta raporttia, joka antaa karun kuvan puolueen tilasta. Saarikko pitää työryhmän selvitystä ansiokkaana ja tarpeellisena.

– Se tunnustaa tosiasiat, mutta kuvaa myös selkeästi keskustan paikan ja luo toivoa. Me kyllä tästä nousemme, kirjoittaa Saarikko MTV Uutisille.

Saarikon mukaan raporttiin ja sen toimenpide-ehdotuksiin perehdytään nyt rauhassa ja myös puoluevaltuusto käsittelee raporttia.

Raportin tilasi keskustan puoluehallitus ja sen laatineen työryhmän työtä johti tietokirjailija Juha Kuisma.

Raportissa moititaan muun muassa keskustan toimintatapoja vanhentuneiksi esimerkiksi niin sanottujen tupailtojen osalta. Raportin mukaan keskustalla on ongelmia myös viestinnässä ja itse viestissä eikä se onnistu houkuttelemaan mukaan uusia ihmisiä.

Lue myös: Paavo Väyrynen ja keskustanuoret ankarassa sanasodassa: "Menneen maailman pieni kärpänen"

Kuisman arvion mukaan ilman uudistumista keskusta vajoaa noin kuuden prosentin puolueeksi, mutta uudistumalla joka tasolla, sillä on mahdollisuus 15 prosentin kannatukseen. Erittäin epätodennäköisessä skenaariossa, jossa kaikki maailman tapahtumat suosisivat keskustaa, kannatus voisi ehkä olla jopa 23 prosenttia.

Lue myös: Ylen kannatusmittaus: SDP nousi selkeästi suosituimmaksi puolueeksi

Kevään eduskuntavaaleissa keskusta sai 11,8 prosenttia äänistä.

Lisää aiheesta:

Keskustajohto moitti hallitusta sekasortoisesta tilanteesta: "Mieleen tulee Trumpin Amerikka"Annika Saarikolta tunteikas ilmoitus: jatkaa keskustan johdossa – "En sivuuta virheitäni"Saarikko: Päätökset puheenjohtajan jatkosta vasta vaalien jälkeenSaarikon sanomasta puuttui konkretia, arvioi MTV:n politiikan toimittaja Anu Korhonen"Keskustelu on ollut pintasivelyä" – keskustan entinen puoluesihteeri vaatii Saarikolta, Kulmunilta ja muilta puheenjohtajaehdokkailta muuta kuin mukavaa jutusteluaKeskustan epäselvä linja johti vaalitappioon viime keväänä – Kulmuni puolueen tulevaisuudennäkymistä: "Pelkään kuollakseni, että meillä ei keskusteltaisi asioista"
Suomen KeskustaPolitiikkaAnnika SaarikkoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • 3.9.08:56
    Valtion budjetti

    Antti Kurvinen: "Surkuhupaisa rasismiriihi" – yhdestä päätöksestä hallitus saa silti kiitosta

  • 22.8.12:56
    Politiikka

    Pöllöraati puolueiden kannatuksesta: "Eihän demareiden tarvitse kuin olla ja möllötellä"

  • 21.8.18:36
    Antti Kaikkonen

    Pornokohuun joutunut Antti Kaikkosen erityisavustaja on irtisanoutunut

  • 12.7.16:10
    Politiikka

    Keskustan varapuheenjohtaja torjuu monilapsisten perheiden lapsilisien leikkaamisen

  • 25.6.10:23
    SuomiAreena2025

    Miten pärjäävät puoluejohtajat SuomiAreenan tentissä? Mukana PS:n vastavalittu varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja