Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaikkonen: Jättimäinen asia kaadettiin "ohimennen" – nostaako hallitus kädet pystyyn jo nyt?

Keskustan varapuheenjohtaja ja eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi, puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli esittivät puolueen vaihtoehtoja pääministeri Orpon hallituksen politiikalle.
Keskustan varapuheenjohtaja ja eduskunnan valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi, puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Eeva Kalli esittivät puolueen vaihtoehtoja pääministeri Orpon hallituksen politiikalle.Lehtikuva
Julkaistu 22.11.2025 12:15

MTV UUTISET – STT

Kuntien rahoitusuudistuksen kaatuminen herättää kysymyksiä hallituksen toimintakyvystä, sanoo keskustan puheenjohtaja. Seuraavien vaalien jälkeen Antti Kaikkonen on "valmis vaikka pääministeriksi".

Oppositiopuolue keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen pitää kuntien valtionosuusuudistuksen kaatumista isona epäonnistumisena hallitukselta. Hän hämmästeli puoluevaltuustopuheessaan kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikosen (kok.) tapaa kertoa uudistuksen kariutumisesta.

– Hallitus tiedotti eilen perjantai-illan pienellä tviitillä varsin jättimäisestä asiasta. Ministeri Ikonen tviittasi eilisiltana ohimennen, että kuntien valtionosuusuudistus ei etene. Hän kertoi, että se on harmillista, Kaikkonen sanoi

Ikonen kertoi STT:lle perjantai-iltana, että uudistushanke kariutui koska hallituspuolueet eivät saaneet sopua aikaan sen ehdoista. Neuvottelujen venyttyä aika loppui, eikä uudistusta saataisi vietyä ajoissa läpi lainsäädäntöprosessista, jotta uudistus saataisiin voimaan vuoden 2027 alussa.

Kaikkonen kummasteli hallituksen tapaa tiedottaa asiasta.

– Ei tiedotetta asiasta, ei tiedotustilaisuutta, vaan muutaman rivin tviitti. Kyse on hallituksen isosta epäonnistumisesta, joka pitää ison osan kuntia erittäin vaikeassa ja epäoikeudenmukaisessa tilanteessa. ”Harmillista” on tässä tilanteessa aika lievä ilmaisu, Kaikkonen torui.

Kaikkosen mukaan epäonnistuminen herättää jälleen uuden kysymyksen hallituksen toimintakyvystä.

–  Nostetaanko kädet pystyyn jo nyt, vaikka hallituskautta on vielä puolitoista vuotta jäljellä?

Tavoitteena pääministerin paikka

Puheensa päätteeksi Kaikkonen ilmoitti, että keskusta tavoittelee vuoden 2027 eduskuntavaaleissa pääministeripuolueen asemaa.

–  Se on kova tavoite, mutta ei mahdoton. Ja omasta puolestani voin sanoa sen, että olen tähän sitoutunut. Olen valmis vaikka pääministeriksi, koska nyt on kyse isänmaan tulevaisuudesta. Suomen selviytymisestä, hän julisti.

Keskusta julkisti perjantaina vaihtoehtobudjettinsa, jossa se muun muassa ajaa alennusta keskituloisten verotukseen ja uudistusta yritysverotukseen niin, että yritykseen sisään jätettäviä voittoja verotettaisiin vähemmän. Kaikkonen tyrmäsi pääoppositiopuolue SDP:n esittämät yritysverolinjaukset, jotka hänen mukaansa toisivat tuntuvia kiristyksiä yrittäjien verotukseen.

Yrittäjien asema on Kaikkosen mukaan keskustalle erityisen tärkeä, koska työpaikkoja syntyy etenkin pienissä ja keskisuurissa yrityksissä.

–  Työnantajayrittäjien määrä on romahtanut. Kolmessa vuodessa yli 20  000 yritystä on hävinnyt ja yksin viime vuonna 8  000. Se on kymmenesosa työnantajayrittäjistä yhden vuoden aikana. Tällä menolla Suomea uhkaa työnantajapula, Kaikkonen varoitti.

Keskustan Kurvinen: Punasinihallituksessa olisi kokoomuksen ja SDP:n huonot puolet

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen varoittaa suomalaisia punasinihallituksen uhasta. Kurvinen sanoi puoluevaltuustossa, että väkevät voimat oikealla ja vasemmalla rakentelevat jo uutta hallitusta SDP:n johdolla.

Keskusta halutaan pelata sivuun, kun uutta hallitusta juntataan Helsingin kabineteissa ja ravintoloissa, Kurvinen maalaili. Seuraukset Suomelle olisivat karuja, hän varoitti.

– Punasinihallituksessa tarjolla suomalaisille on molempien puolueiden huonot puolet: kokoomuslainen kovasydäminen leikkauspolitiikka ja SDP:n himoverottaminen.

Tällainen hallitus ajaisi Kurvisen mukaan voimakkaasti keskittävää politiikkaa, jonka myötä nippuun ja lihoiksi laitettaisiin pienet kunnat ja iso osa hyvinvointialueista. Terveyspalvelut vietäisiin kaupunkeihin ja päiväkodit ja koulut keskitettäisiin.

– Punasini iskee myös perheisiin: ensimmäisenä menee kotihoidontuki ja sitten rajataan perhevapaita, Kurvinen varoitti.

Vaaran torjumiseksi keskustan pitää pyrkiä eduskuntavaaleissa ykköspuolueeksi ja tavoitella pääministerin paikkaa, hän linjasi.

Lue myös: Keskusta haluaa alentaa keskituloisten verotusta – Kaikkonen: Suomi nousee laittamalla tavalliset suomalaiset etusijalle

Lisää aiheesta:

Kaikkonen väläyttää Viron yritysveromallia kasvun vauhdittamiseksi"Pitäkää blokkinne" – Kaikkonen: Keskustaa tarvitaan seuraavat 100 vuotta estämään Suomen jakautuminen kyräileviin leireihinSaarikko toruu Orpon hallitusta Suomen luisumisesta ahdinkoon – lyö pöytään neljä isoa virhettäKeskusta syöksykierteessä ja puheenjohtajapeli täydessä vauhdissa: "Puhutaan, että Kaikkosen pitäisi uhrautua" – kokoomuskin huolissaan kepun "räyhäpolitiikasta"Rinne lupasi vappupuheessaan: Aktiivimallin leikkaus perutaan ja 0,7 hoitajan mitoitus hoidetaan – listalla myös "vappusatanen"Li Andersson ennusti koulutusleikkausten vaikutusten näkyvän viiveellä ja sivalsi kokoomusta: "He eivät ole ihan rehellisiä"
Suomen KeskustaOrpon hallitusAntti KaikkonenRahaKunnatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • Eilen20:38
    Hallitus

    Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytön

  • Eilen11:34
    Antti Kaikkonen

    Keskusta haluaa alentaa keskituloisten verotusta – Kaikkonen: Tavalliset suomalaiset etusijalle

  • ke20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 14.11.10:24
    Orpon hallitus

    Kaikkosen kuppi nurin – nyt tulee tekstiä kokoomukselle

  • 6.11.06:34
    Politiikka

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin