Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anne Kyllönen koki kovia heti olympiaurakkansa ensi metreillä: "Ei siinä voinut kuin kerätä itsensä"

Naisten yhdistelmäkilpailu avasi Pekingin olympialaisten maastohiihtourakan.
Naisten yhdistelmäkilpailu avasi Pekingin olympialaisten maastohiihtourakan.
Julkaistu 05.02.2022 16:39
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Toimittajan kuva

Ossi Karvonen, Zhangjiakou

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Anne Kyllönen koki olympialaisten avausmatkalla, yhdistelmäkilpailussa, kovia heti ensimmäisillä sadoilla metreillä, kun hän ja Ranskan Coralie Bentz kaatuivat. Lopputuloksissa Kyllönen onnistui nousemaan 22:nneksi.

LUE MYÖS: Suomalaistähdet löivät kovat näytöt tiskiin, Jari Isometsältä kutkuttavia lupauksia antava huomio – "Tekivät palveluksen koko joukkueelle"

LUE MYÖS: Kerttu Niskasen janoama tilaisuus karkasi viime hetkillä: "En voi valehdella"

Numeroliivi 21 yllään kilpailuun startannut Kyllönen putosi kaatumisen seurauksena 60 urheilijan letkassa hännille.

– En edes tiedä, ketä siinä oli. Näin vain, että yksi tyttö kaatui ja toinen lähti väistämään keskelle minun eteeni. Sitten tajusin, että nyt ei ole enää mitään tehtävissä, nyt mennään samaan kasaan, koska kummallakin puolella oli urheilijoita, Kyllönen kertasi tapahtunutta suomalaismedian haastattelussa kilpailun jälkeen.

– Ensimmäiseen nousuun – se pitkä työpätkä, joka oli – kaikki ladut olivat kiinni. En olisi päässyt kenestäkään ohi. Yritin koko ajan katsoa, onko jotain väliä, mistä voisi lähteä ohittelemaan. Ensimmäinen nousu meni, etten päässyt kenestäkään ohi, vaikka olisin halunnut. Kun takana on huonompia hiihtäjiä ja keula menee kovempaa ja kovempaa, ero (kärkeen) vain kasvaa.

Ensimmäisessä väliajassa, 1,3 kilometrissä Kyllönen oli sijalla 44. 3,8 kilometrissä, ensimmäisen lenkin jälkeen sijoitus oli 30:s.

– Pyrin (kaatumisen jälkeen) rahoittumaan, ja huoltokin huusi, että ”rauhoita täysin, ota aikaa”. Ensimmäisen kierroksen otin aika iisisti, koska kyllähän siinä happoa tulee, kun kaatuu ja on tuuliset ja vaativat olosuhteet. Ei siinä voinut kuin kerätä itsensä ja lähteä rauhassa hiihtämään. Tiesi, että pitkä kisa edessä ja sieltä on mahdollista nousta, jos pystyy tekemään ehjän hiihdon.

– Ensimmäisen kierroksen loppupuolella ja kun tulimme stadionille, alkoi tulla eroja ja pystyi vähän alkaa ohitella.

Suksienvaihtoon Kyllönen tuli sijalla 21, ja vapaan osuudella hän oli parhaimmillaan 19:ntenä.

– Yllättävän hyvältä tuntui. Uskon että top 15:ssä olisin ollut ilman kaatumista. Oli ehjä kisa sen jälkeen, ja vapaallakin pystyin nostamaan sijoja.

Loppusijoitukseensa Kyllönen sanoo olevansa kaatumisen takia tyytyväinen. Katse on kuitenkin kohdistettu jo ensi viikon torstaina käytävälle 10 kilometrin perinteiselle.

– Kymppi oli lähtökohtaisesti täällä se päämatka ja pääkisa, jossa toivottavasti pääsen hiihtämään ja saisin ehjän kisan.

Lisää aiheesta:

Näin Jasmin Kähärä hiihti uransa kisan – Jari Isometsä: PoikkeuksellistaMerkillinen suomalaisnäky toistuu koko ajan laduilla – Jari Isometsää alkoi jo naurattaaTämä korostaa Iivo Niskasen suuruutta – suomalaisvoittaja menetti aikaa pannuihin: "Jenkki tuli vielä takaa siihen"Jari Isometsälle esitettiin ennen tyrmäysnäytöstä Therese Johaug -kysymys – vastaus oli osuvaJari Isometsä esittää huolen Iivo Niskasesta – Krista Pärmäkoskesta karu arvio: "Jotain niin dramaattista pitäisi tapahtua, etten edes tiedä mitä"Ylimääräisiä sydämentykytyksiä – Krista Pärmäkoski paljasti tykkihiihtonsa salaisuuden ja avasi, mitä dramaattisessa episodissa kävi
Peking 2022MaastohiihtoOlympialaisetHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Peking 2022
  • 30.01.202413:03
    Taitoluistelu

    Yllätyskäänne Valijeva-dopingtuomiossa: Venäjälle sittenkin olympiamitali

  • 29.01.202418:20
    Olympialaiset

    Dopingkohussa tuomio: 15-vuotiaan tähtiurheilijan käry vie Venäjältä olympiavoiton

  • 26.02.202307:02
    MM-hiihdot

    Uhkaavia viestejä kesken olympialaisten – FIS-pestinsä jättänyt suomalaisosaaja ruotii mäkihypyn ikuisuusongelmaa: "Kyllähän se harmittaa"

  • 25.12.202215:58
    Taitoluistelu

    Hyytävän venäläisvalmentajan suojatit murtuvat jo teini-ikäisinä – näin "Eterin lapsitehdas" tuottaa kertakäyttöisiä olympiavoittajia

  • 24.12.202221:25
    Jääkiekko

    Kommentti: Suomi-urheilun hullu ja pulmallinen vuosi – lyökö se laudalta jopa tämän käsittämättömän mestarikattauksen?