Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä korostaa Iivo Niskasen suuruutta – suomalaisvoittaja menetti aikaa pannuihin: "Jenkki tuli vielä takaa siihen"

Voittajan, Iivo Niskasen, oli lopulta helppo hymyillä.
Voittajan, Iivo Niskasen, oli lopulta helppo hymyillä.Lehtikuva
Julkaistu 27.02.2022 16:55
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen, Lahti

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Kaatumisessa menetetyt sekunnitkaan eivät estäneet Iivo Niskasen sivakoimista ylivoimaiseen voittoon Salpausselän kisoissa 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan väliaikalähtökilpailussa.

Matkan hiljattain Pekingin olympialaisissa voittanut Niskanen rönysi Lahdessa kilpailun ensimmäisellä kierroksella.

– Joku siinä töksähti, että menin polvilleni. Jenkki tuli vielä takaa siihen, että meni rytmi uudelleen nousuun. Alle kymmenen sekuntia siitä tuli, Niskanen kertoi ja totesi, että "onneksi oli loppumatka aikaa paikata".

– Nuo pitää aina käsitellä suorituksen aikana, että vauhdinjako pysyy kontrollissa siitä nousemiseen.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski kertoi katsojien tarjoamasta avusta – "Oli sairaan makeaa"

Viimeisenä matkaan lähtenyt Norjan Johannes Höftlot Kläbo johti Niskasta 8,7 kilometrin väliajassa jo 8,8 sekunnilla, mutta suomalaisen viimeiset kilometrit olivat hurjaa menoa. Hän päihitti toiseksi sijoittuneen Kläbon lopulta 17,6 sekunnilla.

"Ajattelin, että tuli lähdettyä liian myöhään"

Niskasesta huokui usko oman kyydin riittämiseen menetetyistä sekunneista huolimatta. Hän kuvaili tienneensä, että hänen pitäisi tehdä nousujohtoinen hiihto.

– Kläbolta odotin vielä enemmän apuja ekalla kiekalla, mutta hänkään ei tietysti halunnut vetää minua.

Kläbo lähti kisaan viimeisenä ja pääsi hiihtämään kierrosta edellä olleen Niskasen kanssa kahdeksi kierrokseksi. 

– Jäi tosi paljon voimia viimeiseen kiekkaan, Niskanen sanoi.

Maalissa Niskasta kalvoi kuitenkin epävarmuus, eikä hän näyttänyt alkuun tyytyväiseltä.

– Kyllä minä ajattelin, että tuli lähdettyä (iskemään) liian myöhään ja se menee siinä.

– Se viimeinen kierros oli kuitenkin sen verran tuoreena tehty, että ero repesikin aika isoksi.

"En ole siinä formissa, missä olisin halunnut olla"

Niskanen sanoi, että kisaan oli lisäksi vaikea latautua kunnolla, kun Pekingin olympialaiset vasta päättyivät viime viikolla.

– En ole ihan siinä formissa, missä olisin halunnut olla. On vaikea asennoituakaan olympialaisten jälkeen, Niskanen sanoi mutta tuumi itse kunkin tunteneen varmasti väsymystä.

– Vaikea viikko on alla, mutta kun tultiin tähän ja yleisöä oli paljon ladulla, tunsi jo verryttelyssä, että kyllä tässä johonkin pääsee. Sopiva adrenaliini tuli. Hiihto tuntui yllättävän hyvältä.

LUE MYÖS: Therese Johaug otti painavasti kantaa Norjan liiton Venäjä-ulostuloon – "Se ei ole hyvä asia"

Ensi viikonloppuna Niskanen pääsee hiihtämään 50 kilometriä perinteisen yhteislähtökilpailussa Norjan Holmenkollenilla. Hänellä ei ole vielä kyseisestä kilpailusta janoamaansa Holmenkollen-klassikon voittoa.

– Luulen, että tästä lähtee. Vähän saa aikaeroa juostua kiinni. Tämä avasi päänuppiakin, että pystyi nauttimaan kilpailemisesta taas.

– Vähän oli keuhkojen kanssa ongelmia (olympialaisten) pariviestin jälkeen. En ole pystynyt sillä lailla harjoittelemaan kuin olisin halunnut, mutta näköjään pystyy kairaamaan vireen jonkinlaiseksi matkustelun ja pienten juhlien jälkeen.

– Uskon, että Kollenilla on, toivon mukaan, vielä normaalimpi kroppa tehdä tulosta.

Lisää aiheesta:

Jari Isometsältä kylmäävä nosto Planican mitalitaistosta – "Tulosluettelo olisi ollut toisen näköinen"Jari Isometsä suorana: Suomalaistähti ei ole kunnossa – tuli myös myrskyvaroitus"Niin paljon ei pysty näyttelemään" – Jari Isometsä uskoi vain osittain Iivo Niskasen puheita, asiantuntijalta selvä näkemys pettymyksen taustoistaIivo Niskanen manasi tekoaan – Jari Isometsä: "Voi olla, että se pelasti jopa kakkossijan"Jari Isometsä esittää huolen Iivo Niskasesta – Krista Pärmäkoskesta karu arvio: "Jotain niin dramaattista pitäisi tapahtua, etten edes tiedä mitä"Iivo Niskasen mielessä kyti raju pettymys – Salpausselällä seurasi tyrmäysisku: "Peli oli käytännössä hävitty"
MaastohiihtoIivo NiskanenUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen19:33
    Milano-Cortina 2026

    Rukalla kisannut ukrainalainen raivoaa Venäjä-päätöksestä: "Tavallisia ihmisiä kuolee"

  • Eilen17:52
    Lauri Vuorinen

    Suomen hiihtosankari: Linnan juhlille kiitos ei

  • ti17:49
    Hiihtolajit

    FIS:n suomalaisjäsen: Venäläishiihtäjät viipymättä kisoihin – Norjasta kajahti vastalause

  • ti13:37
    Milano-Cortina 2026

    Täyskäännös! Venäläiset mukaan talviolympialaisiin, linjaa CAS

  • ti11:23
    Yhdistetty

    Iivo Niskasesta merkittävä tieto