Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ampumahiihtopomo pyrkii siivoamaan korruptioskandaalin ja dopingongelmien ravisuttaman lajinsa sotkuja – "Ei se helppoa ole"

imago/Gerhard König/ All Over Press
Julkaistu 11.03.2019 19:20

MTV URHEILU – STT

Ruotsin Östersundissa meneillään olevat ampumahiihdon MM-kisat ovat tarjonneet sitä, mihin laji parhaimmillaan pystyy. Eli hermojaraastavia hetkiä ampumapaikoilla, hipihiljaisen katsomon seuratessa, ja henkisen prässin täydentäjänä kovaa fyysistä taistoa hiihtoladulla.

Laji voi noin päältäpäin hyvin, kuten on voinut jo pitkään voimakkaiden sponsorien ja hyvien tv-katsojalukujen hellimänä. Taustalla kuitenkin kummittelee: kansainvälinen ampumahiihtoliitto IBU on saanut kuraa niskaan lajin dopingongelmista, ja viime vuonna kasvoille läsähti korruptioskandaali.

LUE MYÖS: Uusi dopingratsia? Norjalainen televisiokanava löi ilmoille hurjan huhun – "Se on se, mitä moni pelkää"

IBU:a päälle neljännesvuosisadan johtanut norjalainen Anders Besseberg ja liiton saksalainen ex-pääsihteeri Nicole Resch ovat väitetyistä touhuistaan viranomaistutkinnassa.

Tahrattua mainetta kuuraa nyt puhtaaksi 64-vuotias ruotsalainen Olle Dahlin, joka valittiin syksyllä Bessebergin seuraajaksi IBU-puheenjohtajuuteen. Pitkän linjan ampumahiihtomies järkyttyi, kun Itävallan poliisi iski ratsialla IBU:n toimistoon viime keväänä.

– Olin totta kai sokissa. Emme osanneet odottaa sellaista. Mutta viranomaisten on tehtävä työnsä ja me teemme heidän kanssaan täyttä yhteistyötä. Itävallan ja Norjan viranomaiset tutkivat, kuinka IBU noudatti tai oli noudattamatta lakia. Katsotaan, mitä heiltä sitten tulee, Dahlin toteaa STT:lle Östersundissa.

LUE MYÖS: Ruotsalaishiihtäjä oli kiinni jättiyllätyksessä, viime hetkien totaalinen romahdus pilasi kultahaaveet – ”Hukkasin mahdollisuuteni”

Sisäinen siivous on sitten IBU:n uuden johdon tehtävänä. Liitto lanseerasi riippumattoman tarkastuskomission setvimään sotkuja, ja Dahlinilla on suuret odotukset sen suhteen.

– Muutos on tehtävä, haluan tuoda IBU:n uuteen aikaan. Ja komissio tutkii, kuinka IBU noudatti omaa peruskirjaansa. Tämä on sitä siivousta. Ei se välttämättä helppoa ole, mutta olen vakuuttunut, että palautamme luottamuksen liittoon.

Antaa tulla vaan

Dopinginkin suhteen työtä riittää. Seefeldin MM-hiihtojen kaltaista dopingskandaalia ei Östersundissa ole ainakaan vielä koettu, mutta antidopingtyöhönsä luottava IBU-johtaja ei pelkää moista. Asenne on ennemminkin "antaa tulla vaan".

– Jos vääryyksiä tehdään, pystymme ne löytämään. Ja syylliset saavat rangaistuksensa. Jopa odotan sitä, että he jäävät kiinni. On tärkeintä, että huijarit näkevät, että löydämme heidät: he eivät voi jatkaa toimintaansa, Dahlin pohtii.

– Pahempaa on se, jos jotain tapahtuu, mutta mitään ei tule ilmi. En todellakaan pelkää sitä, että jotain tapahtuu.

Lisää aiheesta:

Norjassa etsitään syyllisiä – hyppypukujen suomalaisosaajalta rohkea näkemys: "Voi olla tottakin"Suomalaistestit paljastivat karun totuuden: Maastohiihdon kohupäätös osoittautumassa karmivaksi hudiksi – "Todella huolestuttava asia"Venäjällä ihmetellään hiihtojättien ratkaisua – katse kääntyy paineen alla olevaan FIS:iin: "On vaaramomentti, että alkaa näyttää hauista"Uusi dopingratsia? Norjalainen televisiokanava löi ilmoille hurjan huhun – "Se on se, mitä moni pelkää"Ampumahiihtotähti uskoo Seefeldin dopingkäryjen olevan vasta jäävuoren huippu – sai dopingvastaisista kommenteistaan aikaisemmin tappouhkauksiaMaastohiihtotähdet vaativat FIS:ltä antidopingtekoja – "Saavatko norjalaiset erityiskohtelua?"
AmpumahiihtoHiihtolajitDopingUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ampumahiihto
  • to19:31
    Maastohiihto

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • 24.10.17:21
    Hiihtolajit

    Joukkuetoveriltaan varastanut ampumahiihdon supertähti myönsi syyllisyytensä – vankeustuomio napsahti

  • 20.10.18:35
    Urheilu

    Kummisetäänsä ampunut Suomen ampumahiihtäjä: "On ollut paljon muutakin mietittävää kuin urheilu"

  • 10.10.21:57
    Urheilu

    Laura Dahlmeierin paikka tyhjäksi

  • 30.9.15:25
    Doping

    Paljastus: Kaisa Variksen dopingsotkussa likaista kulissipeliä – "Urani kovin paikka"