Ammattimeikkaaja vinkkaa: Rajaa silmäsi tänä keväänä kissamaisesti!
Meikkaaja-kampaaja Mariela Sarkima seuraa kauneusmuotia työnsä vuoksi ja neuvoo trendikkyyttä tavoittelevat rajaamaan silmänsä tulevana keväänä kissamaisesti. Mallia näyttäviin rajauksiin voi hakea maailmantähdiltä.
Mariela Sarkima kertoi AVAlle, mitkä meikkitrendit kukoistavat tulevana keväänä. Ylitse muiden ovat kissamaiset rajaukset.
– Super in ovat esimerkiksi Lana Del Reyn 1960-luvun inspiroimat kissamaiset rajaukset. Tuntuu siltä, että ne ovat tulleet jäädäkseen, Sarkima kertoo.
Rajausten kanssa on kuitenkin syytä olla tarkkana, sillä pahimmillaan niiden epäonnistuessa sortuu meikkimokaan. Millaista rajausta sitten tänä keväänä voidaan kutsua meikkimokaksi?
– Ilmassa roikkuva rajaus eli sellainen rajaus, joka ei ole siellä ripsen tyvessä, vaan siihen jää väliin ihokaistale ja sen jälkeen vasta on piirretty paksu musta rajaus. Sen minä voisin julistaa meikkimokaksi. Se on out, Sarkima toteaa.
Tänä keväänä etenkin oranssi huulipuna ja sininen silmämeikki on muodissa.
Myös erityisen raikkaat ja värikkäät meikit ovat tulevana keväänä muodissa. Sarkima kehottaa kokeilemaan sen tutun huulipunan lisäksi aivan uusia sävyjä.
– Kaikki voimakkaansävyiset huulipunat eli oranssi, fuksia ja klassinen punainen, Sarkima listaa trendikkäimpiä värivaihtoehtoja.
– Silmämeikissä näkyy kirkkaansinistä. Vedenvärinen syvä turkoosi tulee muotiin myöhemmin keväällä.
Lue myös:
AVA
Kuvat: Shutterstock / Getty Images
Uusimmat
-
08:19
Erikoinen sattuma! Twilight-tähdellä ja tämän puolisolla tulee olemaan avioitumisen jälkeen tismalleen sama nimi
-
08:05
Jauho ja jallu puhuttavat, mutta muistatko vielä nämä hämmentävät sanakiistat? Ihmiset kuulevat aivan eri asioita näillä videoilla
-
07:40
Ministeri Honkonen helpottaisi päiväkotien palkkausta: "Päiväkoteihin uhkaa levitä sama työvoimapula, joka on hoiva-alalla"
-
07:35
Supertähti ryöstettiin väkivalloin Barcelonassa – lähti itse luksuskellonsa perään
-
07:06
Tutkimus selvitti, miten dementiariskiä voi pienentää
-
07:04
Ukrainan tiedustelu väittää: Venäjä suunnittelee provokaatiota Zaporizhzhjan ydinvoimalaan – MTV seuraa sotaa
-
07:01
Näin Kalle Rovanperän MM-titteli voi varmistua jo viikonloppuna
-
06:52
Keihäskolmikko liekeissä Münchenin perjantai-aamussa – katse kääntyy jo kohti loppukilpailua: "Mahdollisuudet mihin vaan"
-
06:31
Valmentaja huusi Wilma Murrolle suoran kysymyksen – Suomen lippua pidäteltiin piilossa selän takana: "En tiedä, mitä muuttaisin"
-
06:30
Sikamainen itärajan ylitys tallentui rajavartijan videolle – monipäinen joukko rynnisti aidan ali Suomeen
-
06:28
HS: Oikeusministeri Henriksson haluaa lasten hyväksikäyttötapaukset oikeuteen nopeammin
-
06:16
Sinivalkoinen superpäivä: suomalaiset taistelevat perjantaina jopa kolmesta EM-mitalista
-
05:52
Näin venäläisiä houkutellaan sotaan: Miljoona ruplaa, elinikäinen eläke ja kylpylämatkoja
-
05:37
Facebook esti presidentti Kennedyn veljenpojan perustamat rokotevastaiset tilit
-
05:27
Pohjois-Koreaa ei ydinaseriisunta kiinnosta – etelä tarjosi ruoka- ja energia-apua vastineeksi
-
05:20
Kuuntele ääniasiantuntijan siivoama ääniraita: Sanottiinko Marinin bilevideolla "jauho" vai "jallu" – vastaus on täysin yksiselitteinen
-
23:33
Saga Vanninen taisteli seitsenottelussa yli 6000 pisteen – päätöslajiin tärähti oma ennätys
-
23:09
Camilla Richardsson latasi huiman ennätysparannuksen 5000 metrillä – voitosta tiukka kamppailu
-
22:45
Venäjän ammusvarastossa tulipalo lähellä Ukrainan rajaa – MTV seuraa sotaa
-
22:36
Jakob Ingebrigtsen paineli EM-kisojen tuplamestariksi
-
Lataa lisää