Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aluehallintovirasto määräsi kaksi palvelutaloa kiinni Rääkkylässä – yksiköiden toiminnassa merkittäviä puutteita

9:21Poliisi tutkii Jyväskylän senioritalon tulipaloa – tämä palosta tiedetään nytPoliisi tutkii Jyväskylän senioritalon tulipaloa – tämä järkyttävästä palosta tiedetään tähän mennessä.
Julkaistu 15.07.2020 09:47

MTV UUTISET – STT

Itä-Suomen aluehallintovirasto on päättänyt keskeyttää tehostetun palveluasumisen Rääkkylän Suojakotiyhdistyksen omistamassa palvelutalo Viherlaaksossa ja palvelukoti Viherpolussa.

Keskeyttäminen on voimassa siihen saakka, kunnes aluehallintovirasto toisin päättää.

Keskeyttäminen ei koske Palvelukoti Viherlaakso -toimintayksikön ilmoituksenvaraista päivätoimintaa kehitysvammaisille.

Avin mukaan tehostetun palveluasumisen asukkaiden turvallisuutta ei ole turvattu riittävällä tavalla yöaikaan, ja esimerkiksi huumausaineita sisältävien lääkkeiden säilytyksessä on havaittu puutteita.

Sen lisäksi yksikössä ei Avin mukaan käy lääkäriä eikä vuosittaisia lääkärintarkastuksia ole tehty.

Hoito-, palvelu- ja kuntoutussuunnitelmien laatimisessa sekä päivittämisessä on ollut myös puutteita. Lisäksi vastuuhenkilölle on ollut epäselvää, ovatko asiakkaat tehostetun palveluasumisen vai palveluasumisen asiakkaita.

Aluehallintovirasto ei katso palveluntuottajan ryhtyneen riittäviin toimenpiteisiin asiakasturvallisuuden varmistamiseksi toimintayksiköissä.

Näkemyksen mukaan palveluntuottaja ei kykene varmentamaan tehostetun palveluasumisen asiakasturvallisuutta omavalvonnan keinoin.

Avin mukaan palveluntarjoaja ei ole tehnyt riittäviä toimia puutteiden korjaamiseksi, vaikka ne ovat olleet sen tiedossa.

Lue myös: Aluehallintovirasto: Viranomaiset jäljittävät vaatimusten vastaisia suojaimia

Lisää aiheesta:

Avi: Jyväskyläläisen hoitoyksikön toiminnassa merkittäviä puutteitaVanhainkoti välittömästi kiinni Mikkelissä: Vakavia puutteita palvelun laadussa, potilasturvallisuutta ei pystytä turvaamaanAluehallintovirasto määräsi kaksi palvelutaloa kiinni Rääkkylässä –  yksiköiden toiminnassa merkittäviä puutteitaVakavia puutteita Hoivakoti Kissanpäivissä Seinäjoella – toiminta siirtyy välittömästi kaupungin vastuulleSkandaali jatkuu! Valvira keskeytti Attendon hoivakodin toiminnan UtajärvelläTarkastuksen karu tulos: Attendon Jalava-hoivakodissa merkittäviä puutteita – henkilöstömitoitus, henkilöstörakenne ja ammatillisuus eivät vastaa asiakkaiden tarpeita
VanhustenhoitoSairaalat ja hoitolaitoksetKehitysvammaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vanhustenhoito
  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 27.9.08:16
    Sote

    Noin 2 000 vanhusta odotti hoivapaikkaa kesäkuun lopussa – lähes 800 joutui vuoden alkupuolella odottamaan kauemmin kuin laki sallii

  • 16.9.06:43
    Terveydenhuolto

    Mistä rahat vanhustenhoitoon? Yli 84-vuotiaiden määrä kaksinkertaistuu Suomessa

  • 29.8.16:45
    Sairaudet ja taudit

    Espoolaisessa hoivakodissa tuberkuloositapaus – lähes sata altistunutta

  • 27.6.11:05
    Terveydenhuolto

    THL: Vanhustenhoitajia vähennetty tuhansilla, hoivaa tarvitsevien määrä ennallaan