Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aloittiko karanteenirikkuri Kanta-Hämeen sairaalaepidemian? Johtajaylilääkäri kiistää huhut: "Vastuutonta, että joku on pistänyt tällaista liikkeelle"

0:50Miksi Kanta-Hämeessä kuoli niin paljon rokotettuja?Katso video: Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen johtaja Mika Salminen kertoo, miksei rokote aina suojaa koronatartunnalta.
Julkaistu 11.06.2021 12:16
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Johtajaylilääkärin mukaan Kanta-Hämeen keskussairaalan sairaalaepidemia on selätetty Hämeenlinnassa ja koronapotilaita on vain muutama.

Kanta-Hämeen keskussairaalan johtajaylilääkäri Sally Leskinen kiistää, että 18 kuolonuhria vaatineen sairaalaepidemian tartuntaketju olisi alkanut karanteenia rikkoneesta henkilöstä.

Hämeen Sanomien mukaan sanomalehden toimitukseen on kantautunut useista eri lähteistä vinkkejä, joiden mukaan keskussairaalassa jyllännyt koronaviruksen deltavariantti eli intianmuunnos olisi peräisin Suomeen ulkomailta palanneelta henkilöltä, joka olisi karanteenista huolimatta vieraillut sairaalassa.

– Meillä ei ole tiedossa, että tartuntatautilain mukaista karanteenia olisi rikottu. Tuntuu kovin vastuuttomalta, että joku on pistänyt tällaista huhua liikkeelle, Leskinen sanoo.

Hänen mukaansa huhua on levittänyt ainakin yksi lääkäri, joka ei ole keskussairaalassa töissä eikä tunne asiaa.

– Tuntuu pahalta, että joku terveydenhuollon ammattilainen lisää sellaista tunnelmaa, että huhu pitäisi jotenkin varmuudella paikkansa.

Leskinen ei voi kuitenkaan vahvistaa, käynnistikö tartuntaketjun mahdollisesti omaehtoista karanteenia rikkonut henkilö, koska omaehtoisia karanteeneja ei valvota eikä niiden rikkomisesta voi rangaista.

Omaehtoinen karanteeni on eri asia kuin tartuntatautilain mukainen karanteeni. Omaehtoisessa karanteenissa olevan tulisi välttää lähikontaktia oman talouden ulkopuolisiin henkilöihin aina kun mahdollista ja pysyä kotonaan tai majapaikassaan.

– Matkailijoita koskee pääosin omaehtoinen karanteeni. Siinä ei tapahdu lainmukaista rikkomusta, jos matkailija ei karanteenia koronatestin jälkeen jatka.

Lue myös: Kanta-Hämeen sairaalaepidemioiden aiheuttajaksi paljastui koronaviruksen Intian variantti – huolena on taudin tarttuminen suojavarusteiden läpi

Leskinen ei ota kantaa siihen, onko joku rikkonut omakohtaista karanteenia, koska kyseessä ovat yksittäisen henkilön terveystiedot.

Sen sijaan hän peräänkuuluttaa journalisteilta vastuullisuutta tartuntaketjun aloittajaan liittyvässä uutisoinnissa.

– Toivoisin ymmärrystä, ettei yksilön kohdalla voi lähteä ajojahtiin. Tämä sairaalaepidemia ei ole ollut helppo monellekaan ihmiselle ja se, että siihen yritettäisiin löytää vielä jonkinlainen syyllinen tuntuu musertavalta.

Omaehtoinen karanteeni on yhä vahvasti suositeltavaa

Ilmoituksia tartuntatautilain mukaisen karanteenin rikkomisesta tulee keskussairaalaan Leskisen mukaan joka kuukausi. Ilmoituksia tekevät ihmiset, jotka ovat huomanneet karanteenirikkomuksen.

Rikkomuksiin puuttuu lähtökohtaisesti kunnan tartuntataudeista vastaava lääkäri.

– Lääkäri puuttuu asiaan ottamalla yhteyttä henkilöön ja käymällä tämän kanssa uudestaan läpi karanteeniohjeet ja sen, että karanteenin rikkominen on lain rikkomista. Sitä kautta asia yleensä saadaan kondikseen.

– Jos sen jälkeen tulee tietoon, että karanteenia rikotaan, poliisiin on tottakai mahdollista ottaa yhteyttä. Mutta nämä tapaukset ovat tosi harvinaisia.

Leskinen suosittelee vahvasti, että Suomeen saapuvat matkailijat noudattaisivat kahden viikon omaehtoista karanteenia, jotta riski itävän taudin tartuttamiseen olisi mahdollisimman pieni.

Lue myös: "Tämä oli meille todella huono uutinen" – Suomeen saa tulla töihin lentäen, muttei laivalla

Sairaalaepidemia on saatu kuriin

Kanta-Hämeen keskussairaala Hämeenlinnassa on toipunut sitä riivanneesta sairaalaepidemiasta hyvin. Koronapotilaita on keskussairaalassa tällä hetkellä neljä.

Keskussairaalan epidemiatilanne oli pahimmillaan 24. toukokuuta, jolloin keskussairaalassa ja terveyskeskuksessa oli yhteensä 34 koronapotilasta. Epidemian aikana noin sata potilasta ja työntekijää sai tartunnan.

Lue myös: Kanta-Hämeen sairaalaepidemiassa kuoli poikkeuksellisen moni, ja suuri osa oli jo saanut rokotteen – näin ylilääkäri selittää karuja lukuja

– Siitä on tultu hienosti alas. Tänä aamuna meillä on viisi koronapotilasta terveyskeskusvuodeosastoilla. Keskussairaalassa yksi potilas on teho-osastolla ja kolme vuodeosastolla ja näistäkin osa on kotiutumassa viikonlopun aikana. Nämä kaikki eivät liity sairaalaketjuun, vaan väestön keskuudessa jylläävään tautiin.

Ensi viikolla alueen koronarajoituksia höllennetään, kun Kanta-Häme siirtyy kiihtymisvaiheeseen.

Keskussairaalassa jatketaan töitä nykyisillä toimenpiteillä, jotta tartuntaluvut ja potilasmäärät pysyvät kurissa.

Esimerkiksi korkeimman suojaluokan hengityssuojaimia käytetään sairaalassa jatkossakin, tautia seulotaan testaamalla potilaita ja muuttuviin tartuntatilanteisiin pyritään reagoimaan nopeasti.

Lisää aiheesta:

Johtajaylilääkäri: Ensimmäiset omikronpotilaat sairaalassa – alustavat arviot sairaalahoitoa tarvitsevien määristä julkiKoronatilanne Kanta-Hämeen sairaaloissa vakautumassa: "Kyseessä on erittäin salakavala virus"Etelä-Pohjanmaan Nyrkki pitää koronaa kurissa – Vaasan tartuntarypäs ei ole vuotanut pahasti Seinäjoelle: "Muutamia joukkoaltistumisia"Koronan karanteenimääräyksiä tehty pelkästään Helsingin toimesta lähes 8000 henkilölle: myös poliisia tarvittu rikkurien takia – näin karanteeneja valvotaanTerveydenhuollon työntekijöiden koronatartuntamäärää ei tiedetä – THL kertoo luvut ensi viikollaUudenmaan koronatapauksista lähes joka kymmenes HUSin omilla työntekijöillä – tällaista on arki työpaikalla, kertoo sairaanhoitaja: ”Miksi otetaan ylimääräisiä riskejä henkilökunnan suhteen?”
Sairaalat ja hoitolaitoksetKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sairaalat ja hoitolaitokset
  • 27.10.12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 23.10.15:53
    Hyvän mielen jutut

    Denise soitti klarinettia, kun kirurgit tonkivat hänen aivojaan – sitten tapahtui jotain ihmeellistä

  • 18.10.06:15
    Pöllöraati

    Miksi kansanedustajat kapinoivat sairaalaäänestyksessä? "Politiikon kannattaa mieluummin myöntää käyttävänsä heroiinia"

  • 16.10.15:53
    Politiikka

    Kapinointi kostautui: Perussuomalaisten Polviselle kova rangaistus