Suomalaismiehellä myynnissä oleva Skoda ei missään nimessä ole sieltä kauneimmasta tai edes hyväkuntoisimmasta päästä tarjontaa. Sen myynti-ilmoitus on kuitenkin puhdasta kultaa ja kilohinta enemmän kuin kohdallaan.
– Nyt on myynnissä siis todellinen yksittäiskappale niin ulkonäöltään kuin ominaisuuksiltaan. Harvoin jos koskaan auton ulkonäkö ja ominaisuudet osuvat näin hyvin yksiin!
Näin sanailee espoolainen Aleksi Joensuu, joka laati keskiviikkona Nettiauto-palstalle myynti-ilmoituksen vuosimallin 1999 Skoda Feliciastaan.
"Elämää nähnyt" on tämän auton kohdalla vähättelyä, sillä täysi-ikäisyyden kynnyksellä oleva Skoda on rehellisesti sanottuna aivan järkyttävässä kunnossa.
– Auton kunto on varmasti kehkeytynyt pitkäjänteisen laiminlyönnin, hyvähenkisen maaseututyypillisen autopuoskaroinnin ja nyrkkipajameiningin yhdistelmänä, mitä perinnettä olen tietysti ylpeänä jatkanut, Joensuu kehaisee MTV Autoille.
"Tuokaa kaikki vanhat kilikalipurkkinne"
Joensuu ei säästele sanojaan parjatessaan 75-hevosvoimaisen kulkineensa ominaisuuksia, vaan kirjoittaa, että tämän auton kasvoissa arpikin on kaunistus.
– En tiedä, olenko koskaan nähnyt autoa, jolla olisi ajettu vain tämä noin 210 000 kilometriä vuoden 1999 jälkeen, ja joka silti olisi näin hälyttävän hirveässä kunnossa.
– Mutta toisaalta laskeskelin pikaisesti että vastaavantehoisen uuden Skoda Fabian hinnalla näitä saisi noin 71 kappaletta, ja surkeahan sekin on, Joensuu kertoo.





