Helsingin poliisi kertoo paljastaneensa laajan rikoskokonaisuuden, jossa satoja kiloja huumeita epäillään välitetyn Suomeen.
Takavarikoitujen huumeiden joukosta on poliisin mukaan löytynyt muun muassa erityisen vaarallista synteettistä opioidia.
Poliisi on tutkinut pääosin viime vuoden aikana tapahtunutta laajaa huumausaineiden maahantuonti- ja myyntikokonaisuutta.
Lue myös: "Kokaiinikummitäti" Griselda Blancon ainut elossa oleva poika Netflix-sarjasta: "Perheeni tarina ansaitsisi hieman enemmän"
Toiminta ohjattu Albaniasta käsin
Tapauksen esitutkinnassa selvisi, että rikollisverkosto toi Suomeen noin 200 kiloa amfetamiinia ja kymmeniä kiloja kokaiinia.
– Kokonaisuudessa on ollut kyse verkostomaisesta toimintatavasta, jossa Suomessa toimivat henkilöt eivät ole tunteneet toisiaan kovinkaan hyvin tai he ovat linkittyneet toisiinsa varsin löyhästi. Verkostoa ja sen keskeisiä Suomessa toimivia henkilöitä on poliisin tietojen mukaan ohjeistettu Albaniasta käsin, tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Markku Juurikkamäki sanoo tiedotteessa.
Lue myös: Miljoonaluokan vyyhti: Rikolliset kärräsivät vaarallista, mutta huonosti tunnettua huumetta Suomeen
Hengenvaarallinen muuntohuume näytti Subutexilta
Poliisi takavarikoi esitutkinnassa huumeita useasta eri maahantuontierästä. Tarkemmissa tutkimuksissa selvisi, että huumeiden laatu ja sisältö vaihtelivat merkittävästi.
