Tutkija väittää, että ihmismieli voi toimia kuoleman jälkeenkin.
Kun kuolet, kaikki lakkaa – vai? Miten suhtautuisit, jos tietäisit, että mielesi voi "tietää" kuolleensa?
Newyorkilaisessa lääketieteen oppilaitoksessa työskentelevä Sam Parnia väittää, että ihmismieli voi toimia kuoleman jälkeenkin. Parnian ja kollegoiden tutkimus julkaistiin jo 2014. Nyt se kuitenkin kiertää jälleen netissä.
Parnia tiimeineen tutkii ihmisiä, joiden sydän pysähtyi, mutta jotka onnistuttiin elvyttämään henkiin. Nämä ihmiset siis olivat teknisesti hetken kuolleita.
Osa tutkituista sanoi, että näki ympärillään tapahtuvia asioita ja oli tietoinen kokonaisista keskusteluista, vaikka heidät oli jo julistettu kuolleiksi. Tutkituista 46 prosenttia muisti asioita, jotka liittyivät esimerkiksi kirkkaaseen valoon, pelkoon tai perheeseensä. Kaksi prosenttia kertoi tiedostaneensa tietyn tapahtuman, joka liittyi tilanteeseen, jossa heitä elvytytettiin.
Koehenkilöiden tarinoita ovat Parnian mukaan vahvistaneet lääketieteelliset ammattilaiset, jotka olivat paikalla kuoleman aikaan.
Parnian mukaan "kuolinhetki" määritelläänkin sen perusteella, milloin sydän lakkaa lyömästä.
