Ähtärin eläinpuiston Kiinaan palautettavien jättiläispandojen lähtöpäivästä tai tulevaisuudesta ei ole vielä varmaa tietoa. Pandat sijoitetaan luultavimmin kiinalaiseen pandansuojelukeskukseen.
Pandat Lumi ja Pyry ovat olleet Ähtärin eläinpuistossa vuokralla vuodesta 2018 alkaen.
Eilen maanantaina eläinpuisto tiedotti pandojen ennenaikaisesta palautuksesta ja suojeluohjelman päättämisestä alkuperäistä suunnitelmaa aikaisemmin talousvaikeuksien vuoksi.
Pandojen vuokrasopimus Ähtäriin oli alun perin 15 vuotta.
Lue myös: Ähtäri menettää suurimman vetonaulansa – jälkipuinti alkoi: "Osa on myös helpottunut"
Kiinassa useita pandansuojelukeskuksia
Pandojen palautus Kiinaan tapahtuu eläinpuiston toimitusjohtajan Arja Väliahon mukaan loppuvuoden aikana, mutta siirron tarkkaa päivää ei ole vielä tiedossa.
Ähtärin pandatalo on viimeistä päivää yleisölle avoinna 21. lokakuuta. Tämän jälkeen pandat ovat kuukauden karanteenissa, jonka jälkeen siirto voisi tapahtua.
Haapakoski ei osaa sanoa vielä tarkasti, minne pandat sijoitetaan.
– Luultavasti sijoituspaikka on tällainen pandansuojelukeskus, joita on Kiinassa useita, eläinpuiston intendentti Marko Haapakoski sanoo.
