Yritykset tarvitsevat nyt paljon apua ja neuvontaa, kun koronaviruksen aiheuttamat poikkeusolot karkottavat asiakkaita.
Suomen Yrittäjät ovat saaneet jo satoja yhteydenottoja yrittäjiltä, jotka tarvitsevat hyviä neuvoja.
Kysymykset liittyvät useimmiten rahoituksen saamiseen, veroihin ja henkilöstön kanssa neuvottelemiseen. Monet yritykset ovat jo joutuneet esimerkiksi lomauttamaan henkilöstöään.
Poikkeuksellinen tilanne on saanut monen yrittäjän epätietoiseksi siitä, mitä nyt pitäisi tehdä.
Suomen Yrittäjien pääekonomisti Mika Kuismanen neuvoo yrittäjiä ottamaan yhteyttä esimerkiksi pankkeihin tai etujärjestöönsä, kun epätietoisuus iskee.
– Jos on rahoituksesta kyse niin ehdottomasti yhteys omaan pankkiin ja Finnveraan. Ne ovat mainio yhdistelmä nopean avun saamiseen. Työeläkekysymyksissä yhteys työeläkeyhtiöihin ja työmarkkinakysymyksissä esimerkiksi meihin. Itse asiassa monessa kysymyksessä kannattaa mennä Suomen Yrittäjien sivuille ja katsoa sieltä, Kuismanen opastaa.
Joustoja vuokriin?
Yrittäjien toiveina ovat olleet joustot esimerkiksi verojen ja vuokrien maksuun. Verohallinto on lupaillut joustoja, ja ainakin jotkut vuokranantajat ovat helpottamassa yrittäjien taakkaa.