Tamperelainen Nikolas Jokisalo, 23, perusti ensimmäisen yrityksensä 9-vuotiaana. Nyt hän myy glögiä Kiinaan ja "on aina töissä".
Jokisalo vastaa puhelimeen lauantai-iltana. "Olen täällä hallilla."
Töissä ilmeisesti?
– Joo käytännössä olen aina töissä.
Moni tuossa iässä keskittyy opintoihin tai pitää edes hauskaa. Jokisalolla itsellään on takana vain lukio-opinnot eikä hän usko tarvitsevansa lisäopintoja. Jokisalolle työ taitaa olla se hauska.
– Motivaatio tulee siitä, että kun on sellaista työtä, mistä tykkää, toteaa Jokisalo.
Kaikki alkoi Tammelan torilta
Siirrytään hetkeksi Jokisalon lapsuuteen. Siihen kuuluu olennaisena osana Tammelan tori – tuo legendaarinen kauppapaikka Tampereen keskustan lähettyvillä.
– Mietin, miten voisi hankkia rahaa tekemällä jotain itse. Koetin myydä torilla tavaroita, jotka vein sinne kotoa.
Ensin Jokisalo kävi torilla joulusesonkina.
– Ensin kävin jouluisin, sitten kesäisin. Myin havutöitä, kransseja ja koristeita. Sitten aloin tekemään katuharjoja – ostin osat kaupasta ja maalasin ne. Se ruokki kiinnostusta.
Aloitteleva yrittäjä ei malttanut jäädä Tammelaan, kun moni muukin asia kiinnosti. Varhaisteininä Jokisalo keräsi sieniä ja myi niitä tamperelaisille ravintoloille. Lisäksi hän ehti ajaa kiinteistöjen nurmikoita toiminimellä.

