Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
11:37Miten tuleva 5G eroaa vanhemmista 3 ja 4 -G-verkoista –"5g ei säteilyturvan osalta poikkea juuri aiemmasta"
Julkaistu 25.10.2019 19:34

MTV UUTISET – MIKAEL MATTILA

Viidennen sukupolven mobiilitiedonsiirtoyhteyttä eli 5G:tä rakennetaan ja laajennetaan parhaillaan Suomeen. Niin kauan kun tiedonsiirtoyhteydet ovat olleet olemassa, on puhuttu myös paljon niiden mahdollisista säteilyvaikutuksista ihmisiin.

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) ja Säteilyturvakeskuksen johtaja Tommi Toivonen keskustelivat 5G-mobiiliverkon vaikutuksista Viiden jälkeen -ohjelmassa.

SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta on viime aikoina noussut yhdeksi näkyvimmistä uuden matkapuhelinverkkojärjestelmän kriitikoista. Hän on pitänyt aihetta esillä myös eduskunnassa vetämällä mahdollisista terveysriskeistä tiedottavaa seminaaria.

Aihe on kiistanalainen. Kun hän aiemmin lokakuussa twiittasi siitä, miten miten maailman terveysjärjestö WHO on luokitellut matkapuhelinverkkojen käytössä olevan radiotaajuisen säteilyn mahdolliseksi karsinogeeniseksi eli syövän aiheuttajaksi, kehotettiin häntä "pukeutumaan foliohattuun" ja "lopettamaan huuhaan".

Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa Eloranta penää Säteilyturvakeskus STUKilta selkeämpää tiedotusta matkapuhelinsäteilyn mahdollista riskeistä.

– Miksei esimerkiksi lapsiperheitä neuvota turvalliseen kännykänkäyttöön? Minkä takia meillä on löysemmät säteilyraja-arvot kuin muissa maissa?

5G-verkon turvallisuus herättää huolta: Kansanedustaja vaatii tietoa riskeistä, STUK:n mukaan näyttöä matkapuhelinsäteilyn vaarasta ei ole – "Syöpärekisterissä ei näy piikkiä"


Lue myös: Säteilyturvakeskukseen tulee lähes päivittäin kysymyksiä 5G-verkon turvallisuudesta – näin STUK vastaa kansalaisten huoleen: "Tarkoitus on suojella väestöä"

Tutkimusnäyttöä säteilyn vaikutuksista 1990-luvulta asti

STUKin johtaja Tommi Toivonen vastaa kansanedustajan epäilyihin.

– Suomen raja-arvot perustuvat tieteelliseen arviointiin. Joissakin muissa maissa on päädytty erilaisiin tuloksiin poliittisen keskustelun perusteella.

Näyttöä siitä, että matkapuhelinsäteily olisi vaarallista, ei tällä hetkellä Toivosen mukaan ole.

– Mahdollisesti karsinogeenisten asioiden listalta, jonne kansainvälinen syöväntutkimuslaitos lisäsi myös matkapuhelinsäteilyn, löytyy 300 muutakin asiaa.

Se, että jonkun asian voi epäillä aiheuttavan syöpää, ei tarkoita, että se aiheuttaisi, hän selventää.

– Esimerkiksi Pohjoismaiden syöpärekisterissä ei näy minkäänlaista piikkiä tutkimuskaudelta.

Tutkimusta matkapuhelinverkon säteilystä löytyy 1990-luvulta asti. Nykyisiä tuloksia voi Toivosen mukaan soveltaa sellaisenaan myös 5g-verkkoon.

Tutkimuksessa on kuitenkin yhä aukkoja, minkä takia kännykkäsäteily kummittelee yhä karsinogeenien listalla.

– Tämän takia tietoa 5g-verkon vaikutuksista tarvitaan tietenkin lisää. Aloitimme juuri aiheesta Kosmos-nimisen hankkeen Tampereen yliopistossa.

5g-tukiasemia joudutaan rakentamaan tiheämpään

5g-verkko toimii tehokkaasti lyhyillä etäisyyksillä, eikä se läpäise kiinteää materiaalia yhtä hyvin kuin vanha 4g-verkko. Tällöin 5g-tukiasemia joudutaan rakentamaan etenkin kaupungeissa paljon tiheämpään. Näin ollen myös säteilyä vapautuu ympäristöön enemmän.

Eloranta puhuu niin sanotusta beamformingista, jossa usea tukiaseman antenni voidaan suunnata yhtenä ryppäänä kohteeseen, ja antennien polttopisteessä säteily nousee merkittävästi.

– Miten tällainen vaikuttaa solutasolla, hän pohtii.

STUKin Toivonen ei ole tukiasemistakaan huolissaan.

– Me Suomessa tiedämme, millaista se tekniikka on. Tukiaseman säteily on korvalla olevaan kännykkään verratuna yksi kymmenestuhannesosa. Toki voi olla alueita, joilla säteily on suurempaakin, mutta se on silti korvalla olevaan puhelimeen verrattuna paljon pienempää.

Eniten ihminen altistuukin radiotaajuiselle säteilylle puhuessaan puhelimessa. Toivonen osaa kuitenkin neuvoa, miten sekin säteily minimoidaan.

– Kaiuttimella, hands-freellä tai tekstiviesteillä tämän säteilyaltistuksen voi poistaa käytännössä kokonaan.

Lisää aiheesta:

Ranska kieltää iPhone 12 -puhelimen myynnin säteilyvaaran takia – näin kommentoi suomalaisasiantuntijaMiten internet- tai sähköverkko voisi kaatua pysyvästi ja mihin se johtaisi? "Miljoonat voisivat nääntyä nälkään"Koronavilkku-sovelluksen aukot herättävät kritiikkiä – näin THL vastaaSäteilyturvakeskukseen tulee lähes päivittäin kysymyksiä 5G-verkon turvallisuudesta – näin STUK vastaa kansalaisten huoleen: "Tarkoitus on suojella väestöä"Onko uuden sukupolven matkapuhelinverkon säteilyvaara totta vai pelkkää huuhaata? 5G-verkolle sanottiin Brysselissä ei terveyssyiden takiaHämmentävä terveyslehti ilmestyi lehtihyllyihin – S-ryhmä ja Kesko vetivät heti myynnistä
Viiden jälkeenDigiSähköInternetSyöpäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Viiden jälkeen
  • 1.11.06:17
    Henkirikokset

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 30.10.19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • 30.10.16:30
    Miss Universum

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus

  • 30.10.06:34
    Nukkuminen

    Tingitkö yöunistasi? Ei kannattaisi – tätä kaikkea univaje voi aiheuttaa