50 vuoden ikää lähestyvä Ford Mustang kuvattu salaa vällyjen alla
Ford Mustangin 50-vuotisjuhlamalli on kuvattu salaa testiajoissa. Auton esittelyn odotetaan koittavan päivälleen 50 vuotta ensimmäisen Mustangin ensiesittelyn jälkeen.
Ensimmäinen Mustang esiteltiin New Yorkin maailmannäyttelyssä 17.4.1964, ja ensi vuonna sama päivämäärä lankeaa New Yorkin moottorinäyttelyyn.
Vuosimallin 2014 Mustang on suunniteltu kokonaan uusiksi uudelle alustalle, jossa on erillisjousitus takana. Aiemmin Mustangeissa lukuun ottamatta vuoden 1999 SVT Cobraa on käytetty perinteistä jäykkää akseliä.
Yhdysvaltalaislähteiden mukaan Mustang on uudistuksessa laihtunut 181 kiloa. Painonpudotuksesta on osittain kiittäminen Fordin tuttua 2,0-litraista, 4-sylinteristä EcoBoost-moottoria, joka on Mustangissa asennettu pitkittäin.
Moottorivalikoimassa on kuitenkin vaihtoehtoina lisäksi V6- ja V8-moottorit.
Ensimmäistä kertaa Ford valmistaa Mustangista myös oikeinpuoleisella ratilla varustetun version.
Uusimmat
-
11:36
G7-maat sopivat uusista pakotteista Venäjälle – öljylle halutaan hintakatto
-
11:19
Ostitko tätä mehua? Vedetään myynnistä kielletyn ainesosan takia
-
11:18
Teemu Selänne hehkutti Colorado Avalanchea – nosti esiin yhden miehen: "Mestariteos"
-
11:01
Liikuttava näky: Mikko Rantanen syleili ja suuteli tyttöystäväänsä NHL:n mestaruusjäällä – "Ei ole muita, kenen kanssa haluaisin tämän jakaa"
-
11:01
Sara Forsberg nautti juhannusauringosta ilkosillaan – kukkaseppele ainoana asusteena
-
10:59
Zelenskyi: "Ette ole orjia, voitte päättää kohtalostanne itse" – MTV seuraa Venäjän hyökkäystä Ukrainaan
-
10:51
"Meni ehkä vähän pää jumiin" – Matilda Castren putosi reippaasti USA:ssa
-
10:44
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
10:44
Nato-huippukokous alkaa tiistaina, Suomen jäsenyys pöydällä – asiantuntija odottaa vain yhtä asiaa
-
10:35
Kommentti: Mikä tekee Artturi Lehkosesta niin suuren pelaajan?
-
10:26
Niinistö tapaa Erdoğanin tiistaina ennen Nato-huippukokousta
-
10:22
Yöjunat myöhässä jopa puoli vuorokautta – Risto kritisoi tiedotuksen puutetta: "Olemme saaneet yhden ainoan kuulutuksen"
-
10:15
NHL:n tuplamestari hehkuttaa Artturi Lehkosta – yksi suomalainen on kuitenkin ylitse muiden: “Hän on esikuvani”
-
10:14
Tässä on kesän ykkössalaatti! Hans Välimäen törkeän hyvää kastiketta kannattaa testata
-
09:46
Martina Aitolehti joutui suoraan tiputukseen Ironman-kilpailun jälkeen – "Vatsakrampit söivätkaikki voimat"
-
09:01
Mikko Rantanen kertoi, mikä teki Coloradosta NHL-mestarin: “Se on se mitä tarvitaan”
-
08:55
Junat myöhässä jopa 12 tuntia, matkustajat tuskissaan – liikennepäällikkö kertoo, mistä viivästys johtuu
-
08:53
Suomalainen Stanley Cup -voittaja teki historiaa – kommentoi lennokkaasti "isoa helpotustaan"
-
08:30
Varoitus! Proteiinipatukka saattaa sisältää muovinpaloja – erä vedetään markkinoilta
-
08:29
Poista käytöstä välittömästi! Tämä liivi ei täytä turvavaatimuksia – aiheuttaa vakavia riskejä
-
Lataa lisää